Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Technicy z Ustronia na 3 wycieczce z programu „Poznaj Polskę”

Już po raz trzeci klasa 4GT technikum Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu miała okazję uczestniczyć w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Przyznawane przez ministerstwo w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi.  Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

      I tak, w ubiegłym roku szkolnym klasa (wówczas 3GT) uczestniczyła w I półroczu w wycieczce w Pieniny i Tatry, a w II poznawała Wrocław. W tym roku szkolnym uczniowie  wraz z wychowawcą mgr. inż. Markiem Sikorą oraz mgr Alicją Krzywoń zwiedzili szereg obiektów i atrakcji turystycznych położonych na styku województw śląskiego i małopolskiego.

      Pierwszym punktem programu była wizyta na Cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej, który od 1997r. stanowi własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. W czerwcu 2000r. odsłonięto tam pomnik poświęcony pamięci żydowskich mieszkańców Bielska-Białej, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Na pomniku znalazł się napis w języku polskim i hebrajskim: „Ku pamięci żydowskich obywateli Bielska-Białej i okolic, którzy w latach 1939–1945 zostali zamordowani przez hitlerowców bądź zmarli na wygnaniu. Cześć ich pamięci”. Granice nekropolii są zachowane i zgodne z granicami z 1939r., a cały teren jest uporządkowany i zadbany.

      Następny punkt edukacyjny to już Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Skansen prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich, uczniowie obejrzeli elementy aktualnej ekspozycji obejmującej 27 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogaconych o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki), które zostały rozmieszczone w sektorach małomiasteczkowym i wiejskim, a także ruiny Lipowca, zamku, którego historia sięga średniowiecza, a który  stoi w zachodniej części Grzbietu Tenczyńskiego na Górze Zamkowej.

      Kolejnym punktem programu pierwszego dnia było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego ze wszystkimi jego atrakcjami. Uczniowie w towarzystwie przewodnika OPN w trakcie długiego, czasem lekko męczącego spaceru podziwiali takie obiekty, jak: ruiny Zamku, Bazar Warszawski, Wylot Doliny Sąspowskiej, Jaskinia Krowia, Brama Krakowska, Wylot Wąwozu Skałbania, Jaskinia Łokietka, Willa Gordona (pod Berłem), Jonaszówka - punkt widokowy, Most na rzece Sąspówka, Bazar Lwowski, Pieskowa Skała - dziedziniec zamku oraz Maczuga Herkulesa. Zwiedzanie OPN zakończyło się przejazdem Doliną Prądnika.

      Po obfitującym we wrażenia pierwszym dniu wycieczki uczniowie zakwaterowali się i zjedli kolację w Zamkowym Gościńcu "Pod Lilijką” w Ogrodzieńcu. I właśnie właściciele tego obiektu przygotowali dla nas największą atrakcję tego dnia – grill integracyjny na zamkniętym terenie – polanie, bezpośrednio przylegającej do Zamku w Ogrodzieńcu. Mogliśmy delektować się kiełbaskami z grilla, podziwiając jednocześnie wspaniałe widoki na podświetlony zamek i rozciągające się wokół polany ostańce - wielkie, imponujące bloki skalne. Warto podkreślić, że pogoda tego dnia była wyśmienita, a cała, bajkowa wręcz panorama, oświetlona dodatkowo światłem księżyca robiła niesamowite wrażenie. Jak później stwierdził nasz znakomity przewodnik Pan Czesław Stawarz, był to jego pierwszy w bardzo długiej przewodnickiej karierze grill integracyjny w takiej wspaniałej scenerii. 

      Dzień drugi rozpoczął się (po śniadaniu i wykwaterowaniu) od zwiedzania z przewodnikiem, tym razem w pełnym świetle słonecznym, Zamku Ogrodzieniec, który jest  największym zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek posiada bardzo bogatą i ciekawą historię, wiąże się z nim również wiele legend, które mieliśmy okazję poznać. Jego historia sięga XIV wieku, był on niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera, czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy. W 2019 roku zamek stał się również planem filmowym do serialu ,,Wiedźmin” platformy Netflix. Tereny Podzamcza słyną natomiast z widowiskowych pokazów rycerskich.

      Następnym ciekawym obiektem na trasie wycieczki była Pustynia Błędowska, która znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest objęta programem Natura 2000. Uczniowie mogli obejrzeć fragment tej największej pustyni w Europie, ma ona niecałe 10km długości i szerokość do 4km. Piaski mają średnią miąższość 40m, maksymalnie 70m. Sama nazwa pustyni „Błędowska”, jako termin w użyciu geograficznym, została jej nadana w 1889 r. przez Wacława Nałkowskiego. Na Pustyni Błędowskiej zdarzało się dawniej zjawisko fatamorgany, a według legend pustynia miała powstać z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał on zasypać olkuską kopalnię srebra. Na Pustyni Błędowskiej została też częściowo zrealizowana ekranizacja „Faraona” Bolesława Prusa.

      Kolejnym etapem wycieczki, już tradycyjnym, był posiłek w restauracji McDonald's, po  którym udaliśmy się do ostatniego już punktu edukacyjnego, czyli do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, które przedstawia rozwój urządzeń elektrycznych i energetycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. Muzeum to prowadzone jest od 2002 roku przez Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki dzięki pasji grupy ludzi zbierających pamiątki dotyczące historii energetyki i elektryczności. Uruchomiło ono Muzeum Energetyki w budynku byłej rozdzielni elektrycznej 60kV z 1928 roku i zebrało do dzisiaj ponad 6 tys. eksponatów, wśród nich również wiele prac dyplomowych uczniów szkół średnich.

      Podsumowując całość wycieczki, należy podkreślić jej bardzo dobrą organizację przez Biuro Turystyczne „Gazela 2” z Ustronia Pani Sylwii Hyli, która zapewniła nam opiekę wspomnianego już wyżej doskonałego, dysponującego ogromnym zasobem wiedzy i bardzo fajnym podejściem do młodzieży przewodnika Pana Czesława Stawarza oraz profesjonalnego kierowcę Pana Czesława Baranowskiego. Wycieczka mogła się odbyć tylko dzięki sprawnemu ustaleniu jej programu oraz przygotowaniu (już w czerwcu) przez wychowawcę i  złożeniu przez Panią Dyrektor Katarzynę Kałużę w pierwszym możliwym wrześniowym terminie wniosku do Starostwa Powiatowego w Cieszynie, które błyskawicznie przekazało wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki, za co podziękowania należą się Naczelnikowi Wydziału Edukacji Starostwa Panu Michałowi Rajwie i Pani Darii Czarneckiej z tegoż wydziału. Kwota dotacji dla klasy 4GT otrzymanej z MEiN wyniosła 10000zł, a w sumie w roku 2021 i 2022 było to prawie 30000zł na 3 wycieczki tej klasy.

      Bardzo ważne jest to, że w zgodnej opinii przewodnika, kierowcy, pracowników pensjonatu oraz nauczycieli młodzież zachowywała się w trakcie całej wycieczki w sposób wzorowy, godnie reprezentując nasz Zespół Szkół Technicznych, zresztą po raz kolejny. Oczywiście, nie zabrakło również fajnej zabawy i wielu żartów, w ramach których niektórym uczestnikom Prezes Szkolnego Klubu Szachowego Patryk Piec osobiście demonstrował szerokie możliwości swojej góralskiej ciupagi w zwalczaniu niewłaściwego zachowania, a kilku innych uczestników, również prewencyjnie zakuto na pewien czas w dyby na dziedzińcu zamku w OgrodzieńcuJ

 Marek Sikora

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-25 17:26:14
czesiohill: W czasach, kiedy w Polsce było normalne szkolnictwo, a istniało coś takiego jak przemysł, to oprócz wycieczek krajoznawczych były wycieczki-wyjazdy do zakładów przemysłowych zgodnych z kierunkiem kształcenia. Na własne oczy można było zobaczyć jak powstaje np. szyna kolejowa od wsadu rudy żelaza po wyrób gotowy. Skąd się biorą druty, jak powstają rury spiralnie spawane i tak dalej i tak dalej. Praktyki zawodowe były w ościennych zakładach, w których prowadzono procesy obróbki plastycznej - Fach, Kontakt, Silesia, nasze Kuźnie. Tak kształciło się przyszłych fachowców w zawodzie. Pewnie w czasach szklonych pana Sikory już tego nie było, to i nie ma czego sprzedać następcom. Pozdrowienia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.