Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Technikum ZST w Ustroniu na wycieczce z programu „Podróże z klasą”

W dniach 25-26 września klasy drugie technikum Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu miały okazję uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma też wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół średnich, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, tworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

      W tym roku szkolnym uczniowie  wraz z wychowawcami mgr Alicją Krzywoń oraz mgr. inż. Markiem Sikorą zwiedzili szereg obiektów i atrakcji turystycznych położonych w  województwach małopolskim i śląskim.

      Pierwszym punktem programu była wizyta w krakowskim Kazimierzu. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie, przyciąga ona szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Nasi uczniowie zwiedzali kościół na Skałce z Kryptą Zasłużonych, kościół św. Katarzyny i kościół Bożego Ciała, a także plac Wolnica. Na Kazimierzu żydowskim uczniowie obejrzeli z kolei plac Nowy (gdzie mieściła się dawna rzeźnia rytualna) i Synagogi: Tempel, Remuh, Izaaka, Kupa, Poppera, Wysoka, Na Górce, Stara oraz cmentarz Remuh.

      Następnie, po krótkim spacerze i skorzystaniu z jednego z setek punktów gastronomicznych celem wzmocnienia się przed dalszą eksploracją Krakowa uczniowie przystąpili do zwiedzania krakowskiego rynku oraz znajdującego się pod nim Muzeum Krakowa – Rynku Podziemnego, które było jednocześnie pierwszym na trasie wycieczki tzw. punktem edukacyjnym. Ta fantastyczna ekspozycja zlokalizowana jest dosłownie pod Sukiennicami i Rynkiem Głównym, a jego twórcy zadbali, byśmy przechodząc przez kurtynę z pary wodnej przesłaniającą wejście do muzeum, wkraczali w zupełnie inną rzeczywistość. Powstanie tego absolutnie wyjątkowego miejsca to efekt pięcioletnich wykopalisk archeologicznych, w trakcie których znaleziono m. in. świetnie zachowane fragmenty XIV-wiecznych brukowanych dróg, relikty budowli, pozostałości średniowiecznego systemu wodociągów, przedmioty codziennego użytku oraz ponad 200 XI-wiecznych pochówków.

      Kolejnym punktem edukacyjnym było Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które jest nie tylko skarbcem historii, ale także miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania i czerpania z bogatej tradycji lotniczej Małopolski, Polski, Europy i świata. W czasie pasjonującej podróży przez dzieje awiacji i odkrywania nie tylko niezwykłych eksponatów, ale i poznawania szerszego kontekstu kulturowego mieliśmy okazję zobaczyć 250 statków powietrznych i 124 silniki, a każdy z tych obiektów - od narodzin nowoczesnej ery lotnictwa po współczesność - stanowi kulminację osiągnięć technologicznych i produkcyjnych.

      Po bardzo bogatym we wrażenia pierwszym dniu wycieczki uczniowie zakwaterowali się i zjedli kolację w Zajeździe „Magda” w Kroczycach. Właściciele tego obiektu przygotowali dla nas dodatkową atrakcję – grill integracyjny na zamkniętym terenie ośrodka, były też rozgrywki w piłkę nożną przy świetle ogniska.

      Dzień drugi rozpoczął się (po śniadaniu i wykwaterowaniu) od zwiedzania kolejnego punktu edukacyjnego, czyli Muzeum Historii Ratownictwa i Sportów Górskich w Kroczycach. Muzeum, położone na Szlaku Orlich Gniazd, służy ukazaniu historii rozwoju ratownictwa górskiego, które w Europie ma już 1000 lat. Wspomina pierwszych mnichów-ratowników z alpejskich przełęczy św. Bernarda i ich następców. Ukazuje ono również  rozwój narciarstwa i alpinizmu. Można w nim obejrzeć autentyczne ubiory sprzed 100 lat, sprzęt i ekwipunek ówczesnych ratowników, tobogany ratownicze i konopne liny wspinaczkowe.  Można zobaczyć też, jak podczas II wojny światowej wyglądali ludzie niezwykli – kurierzy tatrzańscy zapewniający łączność polskiego Ruchu Oporu z rządem na emigracji ryzykownymi wyprawami przez Tatry. Warto podkreślić, że naszą grupą zajął się osobiście Pan Piotr van der Coghen – twórca i pierwszy Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

      Po przejeździe do Ogrodzieńca uczniowie zwiedzali zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów, który pokazuje, jak mogła wyglądać osada obronna z czasów, kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie, można tam było zobaczyć wystawy tematyczne zgromadzone w chacie właściciela osady i wieży wojowników.

      Następnym punktem programu wycieczki był Zamek Ogrodzieniec. To najbardziej  imponujące i malownicze orle gniazdo. Zbudowany na skałach i wśród skał wapiennych, daje świadectwo wielkiego kunsztu dawnych budowniczych. Usytuowany został na najwyższym wzniesieniu jurajskim, Górze Janowskiego – 515,5 m n.p.m., skąd był i jest cały czas dobrze widoczny w całej okolicy. Majestatyczne ruiny zamku, poruszają wyobraźnię o dawnej świetności twierdzy oraz o burzliwych dziejach, które odzwierciedlają się na tle historii Polski.

Blisko zamku krzyżują się najważniejsze szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i konny. Zamek Ogrodzieniec jest niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków nie tylko na Jurze, ale również w całej Polsce.

      Po zejściu z Zamku uczniowie spożyli smaczny obiad w Gościńcu Pod Lilijką w Ogrodzieńcu, a potem już tylko powrót do domu z obowiązkowym postojem przy restauracji McDonald's.  

     Należy dodać, że kwota dotacji otrzymanej z MEN na realizację wycieczki wyniosła 19 590zł.

     Podsumowując całość wycieczki, należy podkreślić jej perfekcyjną organizację przez Biuro Turystyczne „Gazela 2” z Ustronia Pani Sylwii Hyli, która zapewniła nam opiekę doskonałego, dysponującego ogromnym zasobem wiedzy i bardzo fajnym podejściem do młodzieży przewodnika Pana Czesława Stawarza oraz profesjonalnego kierowcy Pana Józefa. Wycieczka mogła się odbyć tylko dzięki sprawnemu ustaleniu jej programu oraz przygotowaniu (już w czerwcu) przez wychowawców i  złożeniu przez Panią Dyrektor Katarzynę Kałużę w pierwszym możliwym terminie wniosków do Starostwa Powiatowego w Cieszynie, które błyskawicznie przekazało jeden z nich do Ministerstwa Edukacji Narodowej, za co dziękujemy Naczelnikowi Wydziału Edukacji Starostwa Panu Michałowi RajwiePani Darii Czarneckiej z tegoż wydziału.

      Cała wycieczka, w tym zwłaszcza zwiedzanie krakowskiego Kazimierza, Zamku w Ogrodzieńcu, Góry Birów i pobyt w muzeach to znakomita lekcja patriotyzmu dla uczniów i doskonały sposób kształtowania ich postaw obywatelskich.

 

                                                                                                            Marek Sikora

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.