Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Tłusty czwartek

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to  ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty . Mówi się, że kto w tym dniu nie zje chociaż jednego pączka, ten nie będzie miał powodzenia w życiu.

Kiedyś  pączki wyrabiano z ciasta chlebowego, a w środku zamiast słodkich konfitur umieszczano skwarki. W takiej postaci smażono je na blasze lub głębokim tłuszczu, najczęściej smalcu. Początkowo nie używano do ich wyrobu drożdży, co sprawiało, że wypieki były dużo twardsze od tych, znanych nam dziś.

Około XVII wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wygląd miały nieco inny niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie tłusty czwartek kojarzony jest głównie ze słodkościami – pączkami, różami karnawałowymi i faworkami, znanymi także jako chrust,.

Uczniowie klasy 2 TŻP Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie w ramach zajęć praktycznych również przygotowali się do uczczenia tego święta. Wysmażyli tradycyjne pączki  z powidłami, faworki, róże karnawałowe, oponki oraz pączki serowe.

Staropolskie przysłowie mówi: ,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. 

Jeśli Ty chcesz usmażyć smakołyk ,,tłustoczwartkowy", sprawdzony przepis na pączki serowe znajdziesz na naszym szkolnym blogu kulinarnym https://smakilondzina.blogspot.com/

 

 

SMACZNEGO!!!

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.