Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok Strumień!

 

Pamiętacie wystawę poświęconą Tramwajowi Cieszyńskiemu, którą na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna można było spotkać podczas ubiegłorocznego wideomappingu? Wystawa stale podróżuje i do połowy listopada można ją podziwiać w Strumieniu, a dokładnie w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

W sierpniu 2019 roku na elewacji budynku przy ulicy Menniczej 44 w Cieszynie pojawił się Tramwaj Cieszyński, który w formie wideomappingu przestrzennego zaprezentował przejazd historycznego już tramwaju, który kursował pomiędzy dwoma brzegami Olzy w latach 1910-1921. Tego samego dnia na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna została wyeksponowana dwujęzyczna wystawa upamiętniająca miejsca, w których ponad 100 lat temu zatrzymywał się znany już tylko ze wspomnień i licznych pamiątek Ringhoffer.

I to właśnie ta wystawa przywędrowała do galerii Sfart w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Wystawę można zwiedzać indywidualnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa do 13 listopada br., od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. - Zachęcam serdecznie wszystkich mieszkańców Strumienia i okolic, którzy nie mieli okazji zapoznać się z naszą wystawą do odwiedzenia galerii strumieńskiego emgoku. Jednocześnie dziękuję dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za zaproszenie do Strumienia. Co ciekawe Cieszyn i Strumień ma zbliżoną historię tramwajową, z tą różnicą, że po Cieszynie jeździł tramwaj elektryczny, a po Strumieniu parowy - zaprasza Petra Slováček Rypienová ze stowarzyszenia Člověk na hranici.

Wystawa jest ściśle związana z liczbą przystanków i obejmuje materiały dotyczące cieszyńskiego tramwaju tj. grafiki, zdjęcia oraz niepublikowane dotychczas materiały wspomnieniowe. Odtworzenie historii tramwaju, a także czasów, w których był on niezwykle nowoczesnym środkiem transportu spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, co utwierdziło realizatorów projektu w słuszności podjętych działań i realizacji transgranicznego tj. łączącego Polaków i Czechów projektu.

Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna, które zrealizowało ją w ramach czesko-polskiego projektu „Tramwaj Cieszyński wrócił / Těšínská tramvaj se vrátila”, jako mikroprojekt Euroregionu Śląsk Cieszyński. Polskim partnerem była fundacja Lokalsi.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.