Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

'Tydzień z Internetem' w Zamarskach

11 kwietnia w ramach międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem” Filię G. O. K. w Zamarskach odwiedziła Pani Katarzyna Gremlik – bibliotekarka GBP w Hażlachu. Wspólnie z instruktorką G. O. K. – Elżbietą Stuchlik – przygotowała ciekawe zajęcia, pokazujące dzieciom, że Internet, poza grami komputerowymi, gwarantuje pozyskiwanie wiedzy i posiada charakter edukacyjny.

W zajęciach, które trwały od 15.30 do 18.00, wzięło udział 15 dzieci, które zostały podzielone na dwie drużyny, a ich zadaniem było przeprowadzenie doświadczeń z wodą, porównując przy tym swoje wyniki i osiągnięcia. Głównym celem zajęć było wykazanie, że woda może oddziaływać na wszystkie zmysły, a eksperymenty i informacje dotyczące wody i zmysłów można pozyskać w Internecie. Dzieci miały okazję zbadać niezwykłe właściwości wody, wykonując następujące doświadczenia:

Najpierw wysłuchały fragmentów utworów zespołu Glass Duo – drużyny miały powiedzieć, jakie instrumenty muzyczne słyszały w utworach. Padały różne odpowiedzi – flet, klarnet, skrzypce, wiolonczela… a w rzeczywistości jedynym instrumentem, jaki występował w utworach były szklanki wypełnione wodą. Dzieci same stworzyły „Szklaną orkiestrę”, gdzie grając na szklankach z wodą starały się wydobyć z nich dźwięki; Dzieci dowiedziały się, czym jest ciecz nienewtonowska poprzez obejrzenie filmu oraz same ją wykonały i sprawdziły jej niezwykłe właściwości – zadanie to wzbudziło w uczestnikach zajęć niezwykłe emocje i przeżycia, gdyż do tej pory nie spotkali się jeszcze z cieczą, która twardnieje po dotknięciu niej. Uczestnicy doskonalili zmysł węchu, rozpoznając zapachy wodnych roztworów – największy problem sprawiła pietruszka. Eksperyment zakończyła bajka, pt. „Było sobie życie – układ oddechowy”, dzięki której dzieci mogły się przekonać, że od najmłodszych lat można w łatwy i przystępny sposób uczyć się o organizmie ludzkim. Elementem zabawowym zajęć było robienie baniek mydlanych na słomkach, a dzięki wspaniałej pogodzie można było przeprowadzić to na dworze.

Dzieci poznały i opisały, jak zachowują się inne substancje - takie jak olej, cukier, sól, kawa parzona i rozpuszczalna – w połączeniu z wodą. Zdobyły także wiedzę, że rodzynki wrzucone do wody gazowanej „tańczą” w niej, unosząc się ku górze i opadając na dno. Słodkim akcentem zajęć było samodzielne wykonanie kisielu przez każde dziecko i rozpoznanie smaku – było to dosyć trudne w niektórych przypadkach, gdyż wymyślne nazwy kisielów sprawiały kłopotJ W trakcie spożywania słodkiego deseru prowadzące włączyły film dokumentalny o zmyśle smaku.

Każde doświadczenie oparte było o filmy dokumentalne, bajki edukacyjne oraz informacje znalezione w Internecie, które były prezentowane za pomocą projektora multimedialnego. Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały bajkę „Muminki – bańki mydlane” oraz gromkimi brawami podziękowały Pani Kasi za przygotowanie wspaniałych zajęć.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.