Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Uczniowie ZSGH z wizytą w Czechach

W październiku grupa uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle  wyjechała do Czech, aby uczestniczyć w kolejnym i zarazem ostatnim etapie projektu Erasmus+ „Uczymy się prowadzić firmę w Europie”. Tym razem gospodarzem spotkania była czeska szkoła AHOL w Ostrawie, na które zaprosiła również zaprzyjaźnione szkoły ze Słowacji i Włoch.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń, zdobycie nowej wiedzy odnośnie prowadzenia przedsiębiorstwa, poznanie atrakcji regionu oraz szlifowanie umiejętności językowych. Wizyta szkół partnerskich w Czechach podsumowywała również dotychczasowe etapy projektu, który oficjalnie kończy się w grudniu bieżącego roku.

Uczniowie mieli okazję spotkać się z czeskim przedsiębiorcą w rodzinnej Ekofarmie „Menšík” w miejscowości Kunčice pod Ondřejníkem, gdzie dowiedzieli się jak wygląda ekologiczna produkcja sera oraz masła. Mogli się również w praktyce przekonać, czy produkcja masła jest prostym czy trudnym zadaniem, robiąc je własnoręcznie podczas wieczornych warsztatów. Mieli również możliwość poznania funkcjonowania firmy produkującej słynne „sztramberskie uszy” oraz odwiedzili rodzinną wytwórnię świec – UNIPAR w Rožnovie, która zajmuje się produkcją ekskluzywnych świec na różne okazje i cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko w regionie.

Ważnym elementem tego spotkania była wymiana doświadczeń z prowadzenia miniprzedsiębiorstw w poszczególnych szkołach oraz udział w warsztatach informatycznych.

W czasie wyjazdu uczniowie mieli wiele możliwości poznania atrakcji regionu, w którym przebywali. Na przełęczy Pustevny odbyli spacer w koronach drzew, a następnie powędrowali szlakiem w kierunku posągu słowiańskiego boga Radegasta. Niesamowita była wizyta w Małym i Dużym Świecie Techniki w Ostrawie - Witkowicach. Już na samym początku adrenalina podskoczyła wszystkim do góry w trakcie zwiedzania ok. 80-metrowej wieży Bolt Tower, z której można było podziwiać całą panoramę Ostrawy. Nie mniej emocji wywołała wizyta w Świecie Techniki – interaktywnym centrum nauki, gdzie na młodzież czekała wspaniała zabawa połączona z poznawaniem tajników nauki i techniki w dość niekonwencjonalny sposób.  Ciekawostką jest to, że owe centrum nauki to kompleks dawnej huty żelaza, gdzie do dziś można podziwiać ogromne piece huty stali, koksownie czy kopalnię. Spacer po tym ogromnym kompleksie industrialnym zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

W kolejnych dniach uczestnicy projektu zwiedzili również Miejski Browar Štramberk, weszli na wieżę „Stramberską Trubę” oraz zwiedzili największy wołoski skansen w Czechach w Rožnovie pod Radhoštěm, prezentujący drewnianą zabudowę i życie mieszkańców na Morawach.

Do domów wszyscy rozjechali się z nadzieją, że mimo tego, że projekt dobiega końca, zawiązane dotychczas przyjaźnie będą kontynuowane w przyszłości. Jedno jest pewne – to, co zobaczyli i przeżyli, pozostanie w ich pamięci na długie lata.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.