Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Uroczystość promocyjna i wspomnieniowa w Dzięgielowie

13 października to nie tylko rocznica wydania Patentu Tolerancyjnego przez Józefa II w 1781 roku (w tym roku okrągłych 240 lat), lecz również data pierwszej rocznicy śmierci śp. Ks. Emila Gajdacza.

Wieczór wspomnieniowy połączono z promocją książki „Ukochał Ewangelię i Polskę”, wydanej w 80 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. seniora Karola Kulisza.

Organizatorzy: Diakonat Żeński EBEN-EZER w Dzięgielowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie oraz Stowarzyszenie HEREDITAS z Czeskiego Cieszyna połączyli te dwie sprawy nieprzypadkowo. To właśnie ks. Emil Gajdacz był razem z ks. Janem Badurą współautorem albumowej publikacji - jako autor zdjęć i ich opisów.

W pierwszej części uroczystości promocyjnej autor tekstu ks. Jan Badura w brawurowej formie zaznajomił obecnych z długoletnimi badaniami spuścizny kaznodziejskiej ks. seniora Karola Kulisza.

Następnie ks. Marek Londzin w swoim osobistym słowie wspomnieniowym przybliżył sylwetkę ks. Emila Gajdacza. Do tych wspomnień włączyła się była przełożona diakonatu s. Lidia Gottschalk, której droga służby była przez długie lata związana z działalnością ks. Gajdacza.

W dyskusji wystąpili: ks. dr Mirosław Danyś, architekt Karol Cieślar oraz długoletni dyrektor Diakonii Śląskiej w RCz inż. Czesław Santarius. Mówili oni o osobistych relacjach z ks. Emilem Gajdaczem, jego zaangażowaniu w upamiętnienie ks. seniora Karola Kulisza, czy to w Ligotce Kameralnej, czy też w obozie śmierci w Buchenwaldzie.

Pod koniec tego bardzo ciekawego spotkania wystąpił ks. Badura z propozycją rewitalizacji jednego z budynków w sąsiedztwie kościoła w Dzięgielowie na Instytut Diakonijny im. Karola Kulisza. Ten żywy pomnik naszego męczennika byłby na pewno godną inwestycją pamięci dla przyszłych pokoleń.
W uroczystości wzięło udział wiele wybitnych osobistości, nie sbosób wymienić wszystkich… Uczestnicy mieli możliwość oglądać wystawę fotografii ks. seniora Karola Kulisza z czasów nie tylko ligockich, przygotowaną przez stowarzyszenie Hereditas. Przed ołtarzem wyeksponowano obraz ks. seniora, którego autorem jest superintendent Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego w Czechosłowacji ks. Józef Berger. Taki skarb przywieźli członkowie Hereditasu z Ligotki Kameralnej.

Obecna na spotkaniu była Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, która bardzo zainteresowała się działalnością ks. Karola Kulisza.

Helena Gajdacz, wdowa po ks. Emilowi Gajdaczowi podziękowała wszystkim obecnym za miłe słowa o swoim mężu.

Karol Cieślar

Fot. Lumír Svoboda

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.