Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

W chipsowym zagłębiu

Już do tradycji w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu należy jesienny  wyjazd szkoleniowy do jednego z najlepszych gospodarstw rolnych położonych w województwie opolskim czyli do TOP-FARMS w Głubczycach.

Głównymi kierunkami aktywności Spółki są: produkcja zbóż, rzepaku, ziemniaków, buraków oraz produkcja mleka. TOP-FARMs jest jednym z największych w naszym kraju producentów mleka a co ósma paczka Laysów pochodzi właśnie z ziemniaków wyprodukowanych w Głubczycach. Może poszczyć się także imponującm wskaźnikami produkcyjnymi stadem krów mlecznych oraz własną ubojnią bydła i oferowanym  wysokiej klasy mięsem wołowym z własnej produkcji.

Największe  wrażenie  jednak robi skala uprawy ziemniaków przekraczająca 1200 ha na jednych z glebach klasy pierwszej i drugiej. Uprawa ziemniaków nie jest niczym obcym dla naszych uczniów, jednak zwiedzanie w okresie zbioru największej w Polsce uprawy ziemniaków przy zastosowaniu nowatorskich technologii jest niesamowita. Nic dziwnego, że nasi uczniowie chcą co roku zwiedzać to wzorowe gospodarstwo by przekonać się o kolejnym progresie w zakresie technologii uprawy czy w produkcji zwierzęcej.

Imponujące i zlokalizowane w nowoczesnych obiektach są przechowalnie ziemniaków z najnowszej generacji systemami wentylacji, chłodzenia i nawilżania atmosfery. Przechowuje się tutaj ziemniaki od zbioru do końca lipca następnego roku, zachowując ich wysoką jakość.

Wykorzystując obecność w rolniczym zagłębiu, uczniowie nasi mieli okazję zwiedzenia również Zakładu Nasienno-Rolnego w Modzurowie DANKO, specjalizującego się w hodowli nowych odmian oraz produkcji nasion elitarnych roślin rolniczych. Celem działalności zakładu jest polepszenie efektywności krajowego rolnictwa poprzez tworzenie i wdrażanie postępu rolniczego w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Spółka prowadzi twórczą hodowlę wielu odmian zbóż a od niedawna także i soi, oferując polskiemu i europejskiemu rolnictwu około 120 cennych odmian roślin uprawnych.

Ten wyjazd szkoleniowy był dla naszych uczniów niecodzienną lekcją rolnictwa, którą na pewno powtórzymy za rok by kolejny raz przekonać się, że możliwości jakie dają nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie są nieograniczone.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-01 20:05:33
login1515: Witam,jestem prostym chłopakiem z małej wioski.Przeglądając ten portal od kilku lat jest mi przykro,że informacje(wydarzenia)które dzieją się w tej szkole są przedstawiane "po łebkach",jakby to powiedziała św. pamieci polonistka ZSRCKU.Jeździcie się szkolić jak to na jesień, to dlaczego nie napiszecie o średniej wydajności il.mleka od okrowy (na laktację?),Jedno z ulubionych pytań nauczycielki uczącej podstaw produkcji zwierzecej,Piszecie o jakiś smiesznych lejsach,a czy nie lepiej napisać o rasach mięsnych które trafiają do ubojni?.Poinformujcie czytelnika jakie odmiany ziemniaka warto sadzić w warunkach Śląska Cieszyńskiego itp.itd. Napiście coś więcej o zakładzie Danko, mogliście się dopytać jakie odmiany siać różnych traw i zbóż u nas na południu,żeby była wydajnośc z hektara itp.Robienie zdjęć starym ciągnikom,bo już z amortyzowanym, nic nie daje.Moim zdaniem nie chodzi o to aby wrzucać jakieś fotki i powierzchowne informacje tylko dlatego bo inni tak robią,trzeba się wyróżniać.Niestety ostatnimi czasy tego u was nie widzę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.