Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

,,W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki

10 maja 2018 roku w Galerii pod Ratuszem w Strumieniu otwarta została wystawa prac laureatów Konkursu fotograficzno - plastycznego pod nazwą ,,W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki", w którym wzięli udział uczniowie szkół z Drogomyśla i Vratimova. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu unijnego - pn. ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju i pięknym miastem nad Ostravicą", realizowanego od stycznia przez Zespół Szkól w Drogomyślu. Młodzież z Polski i Czech wykonała piękne zdjęcia i rysunki najpiękniejszych miejsc w swojej okolicy. Dzięki temu powstała ciekawa wystawa prac obrazujących tzw. Małą ojczyznę widzianą oczyma najmłodszych jej mieszkańców. Uczniowie obu szkół oraz zainteresowani konkursem mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem Internetu na wspólnym profilu jednego z portali społecznościowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Kategoria  5 - 9 lat:
I miejsce Kinga Operchalska 
II miejsce Igor Mazur 
III miejsce Damian Woźniak

Kategoria 10 -12 lat:
I miejsce Kamila Paláčková
II miejsce Ludmila Bednaříková
III miejsce Veronika Křístková

Kategoria 13 -16 lat:
I miejsce Patricie Šodková a Lucie Janů
II miejsce Natalia Mohr
III miejsce Szymon Podyma

W uroczystym otwarciu wystawy prac wzięli udział: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, dyrektor szkoły we Vratimovie Daria Kucharova, dyrektor szkoły w Drogomyślu Ilona Gabryś, radni Gminy Strumień oraz zaproszeni goście. Po rozdaniu nagród oraz oficjalnym otwarciu wystawy zaproszeni goście wzięli udział w debacie na temat korzyści wynikających z udziału w projektach unijnych. Burmistrz Anna Grygierek opowiedziała o efektach zrealizowanych przez Gminę Strumień na przestrzeni kilkunastu lat projektów partnerskich. Pani Burmistrz z wielkim zaangażowaniem  opowiadała o   pozyskanych środkach i zrealizowanych inwestycjach, które dziś stanowią dumę Gminy i sołectw.

Następnie głos zabrała pani dyrektor szkoły partnerskiej we Vratimovie i opowiedziała o swoich bogatych doświadczeniach dotyczących współpracy transgranicznej i realizacji projektów unijnych. W trakcie spotkania wywiązała się niezwykle ciekawa dyskusja w czasie której rozmówcy wymieniali się swoimi uwagami na temat realizacji działań projektowych i możliwości, jakie niesie ze sobą pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej. Charakter spotkania wskazywał na słuszność podejmowanych działań oraz konieczność dalszych działań na rzecz pogłębiania współpracy w naszym regionie. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się debacie, która skierowana była do niej, jako do młodego pokolenia, które będzie kontynuować działania na rzecz rozwijania przyjaźni polsko – czeskiej.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-16 10:17:40
gość: MR
2018-05-16 10:18:07
gość: BRAWO!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.