Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wernisaż dwóch wystaw w Galerii Bielskiej BWA

Na przełomie stycznia i lutego br. W salach wystawienniczych Galerii Bielskiej BWA można było obejrzeć dzieła – rzeźby - sztuki współczesnej na wystawie „Kunszt IV.  Kolekcja orońska”. Pomimo zimowej aury wystawa cieszyła się zainteresowaniem zwiedzających.

22 lutego br. Miał miejsce kolejny wernisaż w siedzibie Galerii przy ul. 3 Maja 11. Tym razem było trochę inaczej niż zazwyczaj z powodu, że jednocześnie otwierano dwie wystawy. Galeria ma taką możliwość z racji usytuowania sal  wystawienniczych na parterze i piętrze obiektu.

Na parterze podczas wernisażu otwarto wystawę „Adam Jastrzębski – Genezis z Ducha”, a na piętrze obrazy zgromadzone na wystawie Dariusz Mlącki – Tajemnica drugiej strony”.

Wystawa prac Adama Jastrzębskiego  prezentuje niezwykłe obiekty, które można zaliczyć zarówno do malarstwa, jak i rzeźby, a ich warstwa wizualna, atrakcyjna i kolorowa, jest tylko zewnętrzną powłoką matematycznych wyliczeń, kodu zastosowanego przez artystę programującego dzieło i realizującego je materialnie. Prace z serii „Vinylowce” powstają od kilkunastu lat, a projekt artysty „Genezis z Ducha” oparty jest na poemacie Juliusza Słowackiego.

Zdaniem artysty, „Genezis z Ducha” Słowackiego to jeden z najdziwniejszych utworów polskiego romantyzmu: „Autor stworzył swój poemat jako funkcjonalny model rodzącego się i rozwijającego wszechświata. Słowo poety nie tylko przywołuje obrazy, ale ustala reguły dla opowieści, tworzy mechanikę nowego uniwersum. Słowacki przedstawia pracę Ducha, mistyczną moc stwarzania, za pomocą figur zaczerpniętych z materialistycznego przyrodoznawstwa.

W górnej Sali prezentowane prace Dariusza Mląckiego  pochodzą w większości z ostatnich 10 lat, z cyklów: „Możliwość istnienia przedmiotów nieistniejących”, „Niewymuszony pomiar subtelności” oraz „Odwrócony Palimpsest”. Tematem prac są zazwyczaj przedmioty codziennego użytku: pudełka, książki, koperty, deski do rysowania, świece, monitory. Są to niezwykłe malarskie portrety zwyczajnych przedmiotów i elementów architektury.

„Przedstawiane obrazy stają się przedmiotami, zawdzięczającymi istnienie portretowanym przedmiotom. Dlatego w wielu pracach stosuję iluzję, pozór, często konwencję malarską obrazu w obrazie. Poruszam się zawsze na granicy abstrakcji geometrycznej i realizmu, czasami łączę różne konwencje: magiczną, duchową, symboliczną. Korzystam z założeń sztuki Zen, minimalizmu. Malarstwo jest dla mnie nie tyle celem, co ukochanym środkiem wyrazu, najważniejszym i zarazem najtrudniejszym. Malarstwem są również moje obiekty i instalacje. Zamieniam farbę w kolor, kolor w światło, światło w przestrzeń, a przestrzeń w znaczenie. Pragnę uzyskać formę doskonałą, harmonijnie współbrzmiącą – swoiste Piękno” – opowiada o swoich pracach Dariusz Mlącki. 

Obie wystawy można oglądać codziennie do 24 marca br. W godzinach 10:00 – 18:00 w Galerii Bielskiej przy ul. 3 Maja 11.

Fot.: BWA Wernisaż A Jastrzębski 1-4 Fot K Morcinek

Fot.: BWA Wernisaż D Mlącki 5-8 Fot. K Morcinek

 

AK, BWA

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.