Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wernisaż projektu fotograficznego „Korzenie”

Gdy byłam małą dziewczynką i jechałam do dziadków na wakacje, to oni mnie tam praktycznie nigdy nie czesali. Dlaczego? Nie chcieli mi robić krzywdy. Po powrocie mama nie wiedziała, czy mnie podpalić, czy od razu zawieźć do p. Chudego, by mnie ogolił na łyso.

Dziadek pozwalał mi na wszystko. Często robiliśmy wieczorne maratony filmowe. Dziadek bardzo cenił polskie kino. Kiedy oglądaliśmy razem filmy Barei czy Majewskiego – próbował mi „wyjaśnić” cały ten zwariowany czas. A gdy już byłam uczniem, namiętnie oglądał moje zeszyty i notatki, zawsze powtarzając jedno – „Ależ Wy się głupot uczycie!”

Najbardziej lubię, gdy mama mówi mi, że jestem jak Maryśka. To u mnie zawsze wywołuje niesamowite emocje, bo ja babci nie pamiętam. Nie pamiętam jak mi śpiewała, jak brzmi jej głos. Wiem jak wyglądała – bo to zachowało się na zdjęciach. I kiedy mama mówi „Babcia przez Ciebie przemawia” albo „Ty nawet śpisz jak ona”, to ja mam gęsią skórkę – bo to są właśnie te „Korzenie” – to to, co pokona wszystko, nawet śmierć.

Pomysł na cały ten projekt kiełkował w mojej głowie już jakiś czas. Ale zawsze pojawiało się „coś”. I wtedy podzieliłam się tym pomysłem z pewnym dziadkiem. Wspaniałym, wyjątkowym dziadeczkiem. On wtedy przyznał, że to naprawdę dobry pomysł, bo przecież teraz już nikt nie drukuje zdjęć… Po niedługim czasie ten wyjątkowy człowiek zachorował i niestety odszedł, ale jak to mówią „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci”.

Czas zacząć ten projekt.

Czas złapać te wyjątkowe chwile.

Pokazać pokolenia. Miłość. Pokazać więzi. Pokazać korzenie.

Projekt fotograficzny „Korzenie” był jednym z działań w ramach projektu “Zbytków – ludzie i działanie” z Programu Działaj Lokalnie, Ośrodek Działaj Lokalnie Cieszyn, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej: Powiat Cieszyński, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, samorządy: Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła oraz w ramach projektu “Nie stracić szansy” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wielkie podziękowania dla grantodawców za umożliwienie zrealizowania tego działania.

Serdecznie pragnę podziękować moim najbliższym, którzy trwali przy mnie na każdym etapie tego projektu, pomagali, doradzali.

Dziękuję również MGOK w Strumieniu i świetlicy w Zbytkowie, dyrekcji Przedszkola w Zbytkowie, paniom z KGW, Reni Dolniak, p. Kasi i p. Januszowi Mazgajom, Anicie Grzyb – za pomoc przy organizacji wystawy oraz wszystkim, którzy wzięli udział w wernisażu.

Oraz bardzo mocno dziękuję wszystkim rodzinom, które zgodziły się wziąć udział w tym zadaniu. Dziękuję za życzliwość i zaufanie.

Wystawę można oglądać w zbytkowskiej świetlicy do 18.01.2019 r., a od 21.01. do 01.02.2019 r. w bibliotece, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki. 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.