Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wieczór z Korczakiem

20 listopada późnym popołudniem w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie odbyło się niecodzienne spotkanie, zainspirowane 55 rocznicą nadania szkole imienia Janusza Korczaka. Listopad jest też co roku miesiącem, w którym Trójkowicze obchodzą Dzień Patrona. W tym roku postanowiliśmy uczcić te wydarzenia szczególnym spotkaniem, zatytułowanym „Wieczór z Korczakiem”, na który zaprosiliśmy specjalnych gości: burmistrza miasta Cieszyna, panią Barbarę Bałon z fundacji „Brama Nadziei”, członków grupy Klezmer oraz przedstawicieli Rady Rodziców szkoły.

            Na początku października wysłaliśmy do uczniów cieszyńskich szkół zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie literackim. Tematem pracy było opowiadanie o człowieku, który, tak jak Nasz Patron, poświęcił swoje życie, by pomagać ludziom w potrzebie. Ilość prac nadesłanych do szkoły przerosła oczekiwania. 24 uczniów napisało piękne, nieraz poruszające teksty o ludziach zarówno znanych, jak i o swoich „małych” bohaterach, członkach własnych rodzin.

            To między innymi twórczość młodych pisarzy zainspirowała nas do zorganizowania bogatego w atrakcje spotkania, którego tematyka dotyczyła właśnie odważnych, niezwykłych ludzi, a także poruszała problem tolerancji dla szeroko rozumianej inności. „Wieczór z Korczakiem” rozpoczął się od prelekcji pani Barbary Bałon z ustrońskiej fundacji „Brama Nadziei”. Pani Barbara poruszyła wszystkich słuchaczy opowiadaniem o Jasi – małej Żydówce, która przeżyła II wojnę światową i na własnej skórze odczuła, co oznacza nienawiść i odrzucenie. Następnie uczniowie „Trójki” zaprezentowali krótki program, w którym przypomnieli dokonania Janusza Korczaka, a nasi goście mogli też wysłuchać kilku wspomnień o tej postaci.

            Centralnym punktem wieczoru były oczywiście warsztaty, podczas których dzieci z cieszyńskich szkół miały okazję nauczyć się tradycyjnych tańców żydowskich, śpiewały także piosenki, przygotowały potrawy żydowskie, a także mogły zredagować gazetkę o ludziach pracujących dla dobra innych i spróbować swoich sił jako młodzi poeci. Po zakończeniu warsztatów wszyscy nasi goście mogli osobiście zobaczyć efekty pracy uczniów.

            Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu literackiego oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom i wszystkim młodym pisarzom. Najlepszymi okazali się:

 

I miejsce Agata Jaroszek kl. 4

SPTE w Cieszynie

praca n/t dziadka Jerzego Jurkiewicza

 

II miejsce Emilia Antecka kl. 6

Szkoła Podstawowa nr 2 w Cieszynie

praca o Irenie Sendlerowej

 

III miejsce Martyna Płonka kl. 6

Szkoła Podstawowa w Hażlachu

praca o hrabinie z Kończyc Wielkich

Gabrieli Thun-Hohenstein

 

Wyróżnienie Julia Surma kl. 5

Szkoła Podstawowa nr 4 w Cieszynie

praca o dziadku Franciszku Plincie

 

            „Wieczór z Korczakiem”, choć zorganizowany w nietypowej porze (17.00-20.00), okazał się strzałem w dziesiątkę. Nasi goście mimo później godziny opuszczali nas z uśmiechami na twarzy. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie wydarzenie w murach naszej szkoły.

 

Zespół Promocji SP3

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.