Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wszystkie zwierzęta duże i małe mówią nie tylko w Wigilię

Krowy, świnie, owce, kozy, konie, świnie, króliki i wiele innych gatunków zwierząt gospodarskich hodują uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. W powiecie cieszyńskim największą liczebnością odznacza się bydło, a jego aktualny stan pogłowia przekracza 12 tysięcy. Nieliczni pasjonaci utrzymują owce. W pełen tajemnic wyjątkowy wieczór wigilijny w podziękowaniu za ciężką pracę i pomoc dzielimy się z nimi opłatkiem. Dla odróżnienia od tego „ludzkiego” nie jest on biały, tylko zabarwiony na kolor czerwony, zielony lub żółty. Dawniej każdy kolor był przypisany innemu gatunkowi zwierząt. Czerwony dla koni – wierzono, że będzie chronił je od chorób, żółty miał chronić krowy, a zwłaszcza ich mleko, przed psuciem się. Z czasem zaczęto też podawać opłatek domowym czworonogom, aby były dobrymi stróżami domostw. Skąd wziął się ten piękny zwyczaj. Przypuszcza się, że wiąże się z obecnością zwierząt w betlejemskiej stajence i z faktu, że od wieków towarzyszą one ludziom. I choć wiadomo, że nie przemówią ludzkim głosem, jak głosi tradycja, znając swoje zwierzęta jesteśmy w stanie bezbłędnie odczytać ich sygnały.

Zwierzęta nie używają słów ale potrafia się doskonale komunikować i to nie tylko w Wigilię. Mistrzem mowy jest pies, który demonstruje swoje zadowolenie, merdając ogonem, zdenerwowana krowa pochyla głowę czy wystawia rogi, natomiast zirytowany koń kładzie uszy po sobie. Formy komunikacji wśród zwierząt są znacznie bardziej rozbudowane niż u ludzi. Potrafią porozumiewać się na różne sposoby na przykład zapachem czy dotykiem. Nie trzeba używać słów aby przekazywać komunikaty o swym stanie zdrowia, zadowoleniu czy smutku. O tym, że warto zadbać o dobrostany zwierząt wiedzą nasi uczniowie-hodowcy, którzy z wielkim szacunkiem traktują zwierzęta. Powinien jednak pamiętać o tym także każdy z nas.

W świąteczny czas wigilijny, gdy spotykamy się w rodzinnym gronie, nie zapominajmy o naszych „braciach mniejszych”. Niech świąteczna atmosfera miłości, pokoju i szacunku skłoni nas do lepszego traktowania oczywiście przede wszystkim bliźnich, ale także otaczających nas zwierząt.

Załączone zdjęcia pochodzą z gospodarstw uczniów, absolwentów i nauczycieli Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.