Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Wszystko zależy od Boga - prof. Włodzimierz Szturc w Wiśle ...
W miniony piątek w pięknej i przestronnej Sali Zborowej Kościoła Ewangelickiego w Wiśle odbyła się promocja i prezentacja nowej książki prof.dr hab. Włodimierza Szturca Dotkliwe przestrzenie. Studia o rytmach śmierci. Praca ta, to trzecia książka traktująca o sztuce, metafizyce i człowieku.
Włodzimierz Szturc urodził się w Wiśle w 1959 roku. Po ukończeniu Liceum podjął studia na UJ. Studiował indywidualnie teatrologię z poszerzonym programem polonistyki i filozofii pod kierunkiem prof. Dr hab. Marii Żmigrodzkiej z IBL PAN. Od 1981 roku jest również wykładowcą historii teatru i dramatu w PWST w Krakowie, gdzie prowadzi seminaria magisterskie i dramaturgiczne na Wydziale Aktorskim i na Wydziale Reżyserii Dramatu. Po przejściu przez wszystkie stopnie naukowe, w 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Wiele lat spędził we Francji, gdzie wykładał w I’Institut National des Langues et Civilisations Orientales (Paryż) i innych uczelniach. Specjalizuje się w komparastyce literackiej, historii literatury powszechnej XIX wieku, historii teatru antycznego. Prowadzi badania nad mitami świata starożytnego. Wykłada mitoznawstwo porównawcze (Babilon, Egipt, Grecja, Rzym) oraz zajmuje się rytualnymi tekstami ludów starożytnych.
Pasją profesora Szturca jest nauczanie ludzi otwartych, ciekawych świata i człowieka, wrażliwych i miłujących prawdę. Na okładce jego ostatniej pracy czytamy: Zbiór studiów Włodzimierza Szturca jest wyrazem świadomości, że w dramacie ludzkiego życia najważniejsza staje się „scena ostatnia”.
Biblia poświadcza nam to, że : Drogocenna jest w oczach Pana śmierć wiernych Jego. (Psalm 116,15). W naszych czasach słyszymy wiele głosów o różnych drogach do Boga. Sprawa nie jest taka oczywista i prosta. Sam Chrystus zachęca człowieka do przygody o poszukiwań, aby zgłębić tajemnicę życia: Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie, kołaczcie, a otworzą wam. (Łuk.11,9).
Profesor owe sfery nazywa dotkliwymi przestrzeniami. Troska i zmartwienie towarzyszy życiu naszemu od samego początku. Słowa Nauczyciela z Nazaretu mają tutaj szczególne znaczenie: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie? (Mat.6,25).
Na zadane pytanie z Sali, kim jest Osoba Chrystusa, profesor ujął to tak: Pionem przestrzeni…
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.












Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.