Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wycieczka SP nr 5 do Jaworza

W dniu 26 kwietnia 2019 roku 13 uczniów Zespołu Gimnazjalnego ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Cieszynie wybrało się na wycieczkę przyrodniczo-krajoznawczą do Jaworza. Opiekunami byli nauczyciele Aleksandra Juroszek i Kamila Pastuszka a przewodnikiem Jan Machała z PTTK „ Beskid Sląski” w Cieszynie. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła na przyjemny spacer w czasie którego mogliśmy odkrywać i poznawać historię i walory przyrodnicze miejscowości. Na początek udaliśmy się na „Młyńska Kępę”- grodzisko z epoki żelaza oraz na „Goruszkę” z Glorietą -miejsce związane z przemarszem wojsk króla Jana III Sobieskiego. Tam w czasie przerwy w otoczeniu lasu sosnowego chętni stanęli do konkursu przyrodniczego a zwyciężyła Marlena Gach nagrodzona dyplomem PTTK. Wszyscy otrzymali materiały promocyjne „Euregionu Olza”,

Dalej udaliśmy się do zespołu pałacowo-parkowego poznając historię rodu Laszowskich i de Saint Genois d Anneaucourt. W parku mogliśmy podziwiać potężne stare drzewa objęte ochroną jako pomniki przyrody. Kolejne przystanki to amfiteatr oraz tężnia solankowa gdzie mogliśmy się dotlenić rozpyloną solanką. Nie zabrakło tez innych ciekawych miejsc jak pomnik Józefa Piłsudskiego, zabytkowa „ćwiartka” hrabiowska na cmentarzu, miejsca pamięci narodowej, które przedstawiają pomniki ofiar II wojny światowej, oraz obiekty szpitala sanatoryjnego. Na koniec spoczęliśmy w cukierni Mroczko. Końcowym etapem naszych wycieczek w bieżącym roku szkolnym będzie wycieczka na ścieżkę przyrodnicza „Borgońka” w Haźlachu oraz wręczenie odznak krajoznawczych „Tropiciel Przyrody”

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.