Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wyjazd do Szkocji

Podróż grupy studentów z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie do kraju, którego nie udało się podbić nawet Rzymianom, rozpoczęła się 4.09.2019. Po kilkunastu godzinach spędzonych w autobusie dotarliśmy do naszego pierwszego przystanku, miasta o wyjątkowej atmosferze - Amsterdamu. Stolicę Holandii poznaliśmy z poziomu jej słynnych kanałów podczas przejażdżki łódką, sterowaną przez sympatycznego kapitana Luisa. W podejrzanie wesołym nastroju wywołanym miejscowym, specyficznie pachnącym powietrzem, wyruszyliśmy dalej w kierunku Szkocji. 

I oto zaczyna się część wycieczki, o której zapewne wielu z nas z chęcią zapomniałoby. Kilkunastogodzinowa podróż promem była z całą pewnością mocnym przeżyciem. Pytanie, czy pozytywnym…
Jednak warto było. Przepiękna, pofałdowana kraina porośnięta typową, zieloną angielską trawą, cętkowana białymi owcami i czas od czasu jeszcze bardziej upiększona kamiennym domkiem. Gdyby nie samochody, można by odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. 
Im bardziej na północ, tym okolica stawała się bardziej dzika. Szkocja wprawiała niejednego z nas w osłupienie.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy ruiny starego klasztoru w Jedburgh oraz tajemniczą kaplicę Rosslyn Chapel, która doskonale odzwierciedla atmosferę Szkocji. Tego wieczoru zakwaterowaliśmy się w rodzinach w okolicach miasta Stirling. 
Kolejny dzień zajęło nam zwiedzanie stolicy Szkocji, Edynburga. Podziwialiśmy jego stary zamek, przepiękną architekturę i malownicze uliczki. Nadarzyła się okazja do obejrzenia muzeum Dynamic Earth, a pod koniec dnia zdążyliśmy się jeszcze zapoznać ze starym jachtem królewskim Britannia. 
Trzeci dzień zapowiadał się bardziej sportowo. Do Highlands musieliśmy pokonać dłuższą drogę. Monumentalne góry i przepiękne doliny pełne kryształowych rzeczek i wrzosów oraz tajemnicze jeziora, takie jak słynne Loch Ness, stanowiły krajobraz tego dnia. Niestety potwora akurat nie było w domu, więc wyruszyliśmy z powrotem. 
Ostatni dzień spędzony w Szkocji był trochę luźniejszy. Zamek w miasteczku Stirling i zakupy, krótki przystanek przy tajemniczych końskich głowach Kelpies i windzie dla łódek w Falkirk. Potem już czas rozpocząć podróż powrotną. 
Jeszcze jeden przystanek: skansen Zaanse Schans w Holandii, gdzie mogliśmy podziwiać wiatraki i stare domki, zakupić pyszny serek albo nawet typowe holenderskie chodaki.

Moim zdaniem wycieczka bardzo się udała, nawet pogoda nie była kapryśna, jak to zwykle w Wielkiej Brytanii bywa. Dziękujemy sympatycznej przewodniczce za jej ciekawe wykłady oraz kierowcom, a także naszym wspaniałym paniom nauczycielkom za wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że możemy się cieszyć na kolejne podobne przeżycia. 

Karolina Konstankiewicz, III C
źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.