Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA w KATOLICKICH SZKOŁACH CZYLI MŁODZI BUDUJĄ MOSTY
W dniach od 19 do 26 lutego w Katolickim Gimnazjum w Cieszynie miała miejsce wizyta uczniów z St. Josef Gymnasium z Bocholt w Niemczech. Niemieccy uczniowie odwiedzili Polskę w ramach współpracy między w/w szkołami. Współpraca ze szkołą St. Josef Gymnasium trwa już 5 lat, z drugą szkołą St. Benno Gymnasium w Dreźnie – trwa 15 lat.
W czasie wymiany polscy i niemieccy uczniowie wspólnie odwiedzali różne ciekawe miejsca w okolicy i wspólnie pracowali podczas warsztatów w szkole. W pierwszym dniu uczestnicy wymiany zostali oficjalnie przyjęci przez Burmistrza Miasta Ryszarda Macurę i Sekretarza Miasta Stanisława Kaweckiego w sali sesyjnej w ratuszu. Następnie poznawali Cieszyn w trakcie gry miejskiej, podczas której m.in. przeprowadzona została ankieta wśród mieszkańców Cieszyna. Kolejne dni to zimowy kulig w Beskidach z biesiadowaniem i szalonymi zjazdami na workach z sianem, zwiedzanie Krakowa śladami św. Jana Pawła II oraz wspólne odwiedzenie Miejsca Pamięci Auschwitz –Birkenau. Kierując się wytycznymi organizacji PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży) wspierającej finansowo i merytorycznie cały program, dużo czasu młodzież poświęciła na wspólne działania, typu warsztaty dotyczące postrzegania obu narodów, które miały stać się okazją do dyskusji i przełamywania ewentualnych schematów myślowych. Przed wizytą w muzeum Auschwitz –Birkenau zorganizowano dla młodzieży wieczór filmowy, na którym zaprezentowany został film Briana Percivala „Złodziejka książek”- dramat wojenny nawiązujący do wydarzeń historycznych zapowiadających Holocaust (Noc Kryształowa, czy Palenie książek). Nie wystarczyło również samo odwiedzenie Auschwitz-Birkenau. Po wizycie w tym miejscu młodzież próbowała w trakcie wspólnych warsztatów plastycznych wyrazić emocje i odczucia, które towarzyszyły im podczas pobytu w muzeum. W swojej pracy kierowali się dwoma hasłami „Co zabiorę ze sobą, a co pozostawię tutaj” oraz „Po Auschwitz stać się lepszym człowiekiem”. Prace uczestników zostały zaprezentowane w szkolnej galerii.
Wymiana zostanie kontynuowana w ramach rewizyty polskiej grupy uczniów w Niemczech, we wrześniu tego roku.
Aldona Kałuża-Kanadys
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.