Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

XIII edycja Twórczości Młodych Techników w Skoczowskim ZSTiO

W dniu 11 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie odbył się trzynasty Powiatowy Przegląd Projektów Zawodowych „TWÓRCZOŚĆ MŁODYCH TECHNIKÓW” PREZENTACJE 2019. Celem spotkania był pokaz projektów zawodowych, przygotowanych przez uczniów ponadgimnazjalnych szkół technicznych powiatu cieszyńskiego.

Prezentacje służyły także poszerzeniu wiedzy i umiejętności zawodowych oraz doskonaleniu sztuki autoprezentacji przyszłych absolwentów szkół technicznych. Zaproszenie na przyjazd do Skoczowa przyjęli przedstawiciele siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego, które kształcą młodzież w zawodzie technik. Byli więc uczniowie: Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie, Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie, Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu, Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych w Cieszynie i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pani Dorota Bizoń z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, pani Sara Branc-Sikora, reprezentująca dział personalny przedsiębiorstwa EATON Automotive System z Bielska-Białej (tzw. head hunter), pani Ewa Wilczyńska, organizator przeglądu i prezes Stowarzyszenia WRZOS oraz pani Beata Kiecoń-Cieńciała, wicedyrektor ZSTiO w Skoczowie, która także w imieniu gospodarzy prezentacji dokonała otwarcia przeglądu i przywitania gości. W swej przemowie podkreśliła edukacyjną misję szkół technicznych w rozwoju różnorodnych pasji zawodowych i zainteresowań młodzieży, które będą owocować w ich przyszłej karierze zawodowej. Uczniowie naszej szkoły, kształcący się w zawodach: technik elektronik, technik fotografii i multimediów, technik handlowiec i technik pojazdów samochodowych, przedstawili gościom wykonane przez siebie prace i projekty edukacyjne.

Wśród prac były: automat do gier z wykorzystaniem RaspberyPi, kolumnowy wskaźnik wysterowania, reportaż fotograficzny Piekarnia, album i prezentacja Fotografia Fashion, znaczenie merchandising w handlu, Pasja (imię konia) jako sposób na biznes i wykonanie bagażnika hakowego na rower z instalacją elektryczną. Młodzi technicy renowatorzy zabytków architektury z ZSB w Cieszynie zaprezentowali i omówili wykonanie gipsowej ramy tzw. metodą ciągnioną, a przyszły technik geodeta wyjaśnił zgromadzonym czym jest inwentaryzacja powykonawcza i jak wygląda jej właściwa dokumentacja. Technicy mechatronicy oraz przyszły technik chłodnictwa i klimatyzacji z ZST w Cieszynie przedstawili: model podajnika do papieru z identyfikacją twarzy, kosmicznego Łazika oraz model urządzenia chłodniczo – klimatyzacyjnego. Technicy żywienia i usług gastronomicznych z ZSE-G w Cieszynie przedstawili prezentację o nowoczesnych metodach żywienia, technicy obsługi turystycznej omówili działanie symulacyjnego biura podróży Best in Travel i zabrali uczestników spotkania W najciekawsze miejsca świata, grupa techników organizacji reklamy podzieliła się informacjami na temat stosowania Grafiki komputerowej w reklamie, a technicy ekonomiści przedstawili interesujący wykład o wynagrodzeniach. Technik informatyk z Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu zadziwił wszystkich omówieniem swej interesującej pasji, jaką jest eksploracja jaskiń osuwowych, a przyszli technicy mechanicy okazali się pasjonatami wyścigów motocrossowych i spraw związanych z Enduro – Beta 300 RR.

Przyszli technicy informatycy, uczniowie Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego, przedstawili projekt gry komputerowej SPACEZ – space shooter i omówili zagadnienie pisania kodów gier komputerowych. Grupa techników żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu dała popis synchronicznej obsługi kelnerskiej, a młody technik rolnik pokaz wszystkim swego królika czempiona i opowiedział o hodowli. Wszystkie prace prezentowane przez młodzież pokazały zebranym gościom, jaką wiedzę i szerokie umiejętności daje szkoła typu zawodowego. Młodzi ludzie opowiadali o swoich pracach z entuzjazmem i zaangażowaniem, które zostało dodatkowo nagrodzone przez przedstawiciela firmy EATON ciekawymi upominkami. Tegoroczne, trzynaste prezentacje zgromadziły 22 projekty zawodowe. W czasie przerwy młodzież miała okazję porozmawiać na temat swojej przyszłości zawodowej.

Zaproszeni goście wymienili poglądy na temat szkolnictwa zawodowego i jego ważnej roli w kształceniu przyszłych specjalistów. Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki, które zostały ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Skoczowie oraz Urząd Miasta i Gminy Skoczów. Natomiast słodki poczęstunek dla uczestników prezentacji sfinansowali: Piekarnia KTW w Skoczowie, Haneczka Cukiernia Fijałkowscy w Skoczowie, Pasja Zakład Piekarniczy Pasterny w Górkach Wielkich oraz Piekarnia i Cukiernia Grygier w Skoczowie.

Na koniec prezentacji pani Ewa Wilczyńska, główny organizator przeglądu i prezes Stowarzyszenia WRZOS, które działa w skoczowskiej szkole na rzecz rozwoju oświatowego, kulturalnego i sportowego dzieci i młodzieży, podkreśliła, że prezentacje prac młodzieży nie są konkursem i nie służą rywalizacji, ale doskonaleniu uczniowskiej autoprezentacji i pogłębianiu umiejętności zawodowych. Wszyscy zgromadzeni goście potwierdzili, że jest to program, który należy rozwijać nadal, a spotkania w skoczowskim ZSTiO, przy ulicy Góreckiej 65, są znakomitym forum wymiany pomysłów i projektów technicznych.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.