XIII Międzynarodowy Konkurs Sprawny w zawodzie elektronik w skoczowskiej szkole

Od kilkunastu lat Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie organizuje konkurs „Sprawny w zawodzie elektronik”, który odbywa się w ramach współpracy zaprzyjaźnionych szkół z Polski, Czech i Słowacji. 28 maja 2014 r. do XIII edycji konkursu zgłosiły się cztery szkoły: z Bielska-Białej (Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej), Słowacji (Stredná odborná škola technická  Čadca) oraz Czech (Střední odborná škola Třineckých železáren), a w związku z tym konkurs kolejny raz zyskał rangę „międzynarodowego”. Zawody podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, reprezentujących trzy różne państwa, test został ułożony w języki angielskim, tak więc uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu elektrotechniki i elektroniki, ale również znajomością języka obcego. Za tą część konkursu można było zdobyć maksymalnie 30 punktów.

Część praktyczna polegała na wykonaniu projektu urządzenia elektronicznego. Na końcową ocenę wpływ miały następujące czynniki: jakość lutowania, estetyka wykonania, porządek na stanowisku pracy, umiejętność posługiwania się przyrządami oraz funkcjonalność działania układu. Za każdy z ocenianych kryteriów można było uzyskać od 0 do 5 punktów.

Po zakończeniu obu części nastąpiła ocena prac poszczególnych uczestników. Należy podkreślić wysoki poziom przygotowania wszystkich uczniów biorących udział w zawodach, a przede wszystkim duże umiejętności praktyczne.  Wszystkie projekty zostały wykonane prawidłowo i po podłączeniu do źródła zasilania - zadziałały. O końcowym sukcesie decydowały niuanse. Po zsumowaniu wszystkich punktów za część teoretyczną oraz praktyczną wyłoniono zwycięzców konkursu, którymi okazali się gospodarze. Zajęli pierwsze dwa miejsca. Konkurs wygrał Wojciech Waleczek, drugie miejsce zajął Mateusz Stroka – obaj uczęszczają do klasy 2 TE, kształcąc się w zawodzie technik elektronik. Trzecie miejsce zajął uczeń bielskiego Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi – Sebastian Pyclik.

Po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy dziękowali sobie wzajemnie za współzawodnictwo i gratulowali.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za  udziału w międzynarodowych zawodach.

 

(mgr inż. Krzysztof Szczepański)

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją