Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

XIX Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej za nami

XIX Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej za nami

       XIX Form Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej odbyło się 28 lutego 2020r. w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Rolnicy powiatu cieszyńskiego (i nie tylko), przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem, władze samorządowe oraz  uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik oraz mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu. Tym razem  została nieco zmieniona forma spotkania. Postawiono, w drugiej części Forum, na tematyczne panele prelekcyjne i dyskusyjne. Był to strzał w dziesiątkę ponieważ każdy mógł wybrać tematykę zgodną ze swoimi potrzebami i zainteresowaniami, a ponadto istniała także możliwość dyskusji w kameralnej atmosferze.

      Uwagę hodowców przykuła prelekcja powiatowego lekarza weterynarii Bogusława Kubicy, poruszająca aktualny problem uboju zwierząt w gospodarstwie oraz zagrożenie chorobami zakaźnymi zwalczanymi z urzędu. Szczególnie interesującym był wykład Huberta Pastuchy, doradcy żywieniowego i absolwenta naszej szkoły, na temat coraz częściej występującego u bydła przemieszczenia trawieńca. Zainteresowani produkcją roślinną mogli wysłuchać wykładu podejmującego problem nowych zasad paszportowania roślin oraz wsparcia finansowego do wapnowania.

      Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Dla nich Forum jest zawsze wielkim wydarzeniem i chętnie w nim uczestniczą. Ponadto można było odwiedzić stoiska promocyjno-informacyjne różnych firm związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi, spotkać się z przedstawicielami różnych instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, wymienić doświadczenia, zasięgnąć porady czy skosztować produktów regionalnych naszego regionu. Były to między innymi stoiska: Banku Spółdzielczego w Skoczowie i Cieszynie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Cieszynie, AGRO - Ubezpieczenia,  Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj”, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Międzyświeciu, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej z Gliwic szkole promujące nauczane kierunki wraz z nowym wprowadzanym w naszej szkole od września 2020 r. technik weterynarii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa królików naszego ucznia Jakuba Kajzara.

    Nadmienić należy, że nikt nie był głodny, gdyż na wszystkich uczestników spotkania czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i kucharz, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych.

   Cieszymy się bardzo, że śnieżna aura nie pokrzyżowała planów organizatorów. Mamy nadzieję, że spotkanie całej branży rolniczej było owocne i do zobaczenia w przyszłym roku, bo naszej szkole, na przestrzeni prawie stu lat, nigdy nie były obojętne sprawy polskiej wsi i rolnictwa.

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.