Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu 2018

Tegoroczny Zlot odbył się pod znakiem trójki – przebiegał 3 dni (11. – 13. 10.), brały w nim udział 3-osobowe delegacje szkół (2 uczniowie i opiekun) i był już trzydziestym trzecim spotkaniem tego typu w Rodzinie. Przygotowaniem akcji zajęli się tym razem nauczyciele, młodzież i rodzice uczniów Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu, w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego z innowacją psychologia – pedagogika. W mieście nad Sanem spotkało się 14 grup. Oprócz jarosławskiej były to delegacje z Chorzowa, Czeskiego Cieszyna, Częstochowy, Grodziska Wielkopolskiego, Kielc, Krzemieńca, Leszna, Łodzi, Oleśnicy, Otwocka, Piotrkowa Trybunalskiego, Przemyśla i Wrocławia. Naszego „Słowaka“, czyli Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie, reprezentowali Alicja Cienciala z klasy III A oraz Jakub Słowiaczek z klasy II C.

W programie Zlotu miały swoje miejsce tradycyjne punkty, ale także kilka nowości. Jak zawsze w pierwszym dniu odbyła się uroczysta inauguracja z przemówieniami gości, odśpiewaniem Hymnu Rodziny, czyli „Testamentu” Słowackiego, prezentacjami poszczególnych uczestników oraz programem artystycznym. Obowiązkową częścią drugiego dnia Zlotu były konkursy. Jakub brał udział w konkursie „W kręgu poezji Juliusza”, w kategorii „recytacja”. Został zauważony przez jurorów, którym się podobało naturalne, niepatetyczne prezentowanie fragmentów Listów do Matki J. Słowackiego. Jakub w swej kategorii zajął 2. miejsce. Alicja zaś po części pisemnej zakwalifikowała się do finału konkursu wiedzy o życiu i twórczości wieszcza „Czytamy Słowackiego”. W finale radziła sobie bardzo dobrze i ostatecznie uplasowała się na 3. miejscu.  Po konkursach odbył się ciekawy pokaz mody sukienek zaprojektowanych i wykonanych przez uczennice szkoły-gospodarza, „lekcje” makijażu lub fotografii oraz gra terenowa „Jarosław – miasto wielokulturowe”. W sobotę ogłoszono wyniki konkursów, przekazano nagrody i Zlot zakończono. Po wspólnym obiedzie w budynku szkolnym delegacje zaczęły się stopniowo rozjeżdżać do domów.

Zlot w Jarosławiu był bardzo udany. Zlotowiczom sprzyjała pogoda, różnorodny i dobrze przygotowany program musiał się podobać. Organizatorzy byli serdeczni i wszędzie panowała przyjazna atmosfera. Mile spędzone chwile w gronie starych i nowych znajomych na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników Zlotu.

 

Ewa Hrnčíř

 

 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją