Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł ks kanonik Leopold Zielasko

ZMARŁ KS. KANONIK LEOPOLD ZIELASKO - laureat Złotej Cieszynianki, społecznik, były proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu. Zmarł w niedzielę, 2 września w godzinach popołudniowych, w 96 roku życia i 67 roku kapłaństwa. W parafii Św. Klemensa w Ustroniu posługiwał łącznie 33 lata.
 
Pogrzeb odbędzie się wśrodę 5 września o godz. 12:00 w Ustroniu. Przewodniczył będzie ks. biskup Piotr Greger. Paczątek w Kaplicy Jezusa Chrystusa Odkupiciela do Kościoła Św. Klemensa, Ks. Leopold spocznie na cmentarzu parafialnym w Ustroniu
 
ks. Leopold Zielasko urodził sie w Międzyrzeczu Górnym w dniu 15.11.1922 r. Ukończył 5 oddziałów szkoły podstawowej w Wapienicy a 6 i 7  w Bielsku-Białej.
W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku-Biaiej. W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz ściernych w Ursusie. W roku 1944 na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 mieszkał u sióstr Urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym.

Prymicje ks. Leopolda odbyły sie w 1951 roku, najpierw w kościele w Wapienicy, potem w dniu odpustu MB Szkaplerznej w Międzyrzeczu. W tym czasie proboszczem w Międzyrzeczu był ks. Emanuel Moll.

W 1952 roku otrzymał dekret na wikariusza w Wodzisławiu Śląskim. Od 1955 roku pracował w Knurowie. W latach 1957-1962 peełnił possugę kapłańską w prokatedrze św. Piotra i Pawła w Katowicach. W 1962 roku mianowany administratorem parafii w Ustroniu, jednak nominacja ta nie została zatwierdzona przez ówczesne władze. Udało się to dopiero w roku 1969. Proboszczem w Ustroniu był do lipca 1995 roku, po czym przszedł na emeryturę.

Współzalożyciel i wieloletni opiekun fundacji Św. Antoniego w Ustroniu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
 
źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją