Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Żydowscy twórcy i artyści Śląska Cieszyńskiego ...
Na cieszyńskim rynku wydawniczym ukazała się pozycja Grażyny Geronin, poświęcona twórczości i artystom pochodzenia żydowskiego ze Śląska Cieszyńskiego. Autorka jest absolwentką cieszyńskiego Uniwersytetu. Książka powstała w oparciu o pracę magisterską napisana pod kierunkiem prof.dr hab. Edmunda Rosnera.
Inspiracją do napisania tej pracy jak pisze autorka, było jej zainteresowanie i sympatia do narodu żydowskiego – narodu którego szczegółowe dzieje opisane są na kartach Biblii. Szczególną uwagę Geronin poświęciła dziejom Żydów Śląska Cieszyńskiego.
W prologu m.inn. czytamy: „Twórcy i artyści pochodzenia żydowskiego przyjmowali dziedzictwo narodów, wśród których przyszło im żyć, by je wzbogacać, odkrywać, upowszechniać, mnożyć, chronić. Stanowili niewątpliwie wartościowy składnik lokalnego środowiska twórczego, czym zasłużyli sobie na pamięć potomnych gotowych usunąć w cień uprzedzenia, by ujrzeć prawdę o historii Śląska Cieszyńskiego w pełniejszym wymiarze”.
Niewymownym świadectwem kultury muzycznej przedwojennych Izraelitów mieszkających na Śląsku Cieszyńskim są owoce tej mniejszości na forum europejskim i światowym. Dokonania Maxa Rostala – znakomitego skrzypka – wirtuoza, urodzonego w Cieszynie, poprzez pianistkę, Fannie Bloomfield-Zeisler, na primadonnie najświetniejszych scen operowych świata, Selmie Kurz i kompozytorze muzyki atonalnej, Wiktorze Ullmannie skończywszy.
Max Rostal, urodził się w Cieszynie 7 sierpnia 1906 roku. Mówiło się o nim, cieszyński Paganini. Pochodził z rodziny kupieckiej. Na skrzypcach grał od 5 roku życia a swój pierwszy publiczny występ miał w wieku 6 lat. Jego muzyczna edukacja rozpoczęła się w Cieszynie u prof.Henri A.Troucka. W roku 1913 wystąpił na dworze samego cesarza Franciszka Józefa I. Do roku 1924 wciąż kształcił się pod okiem wybitnych profesorów i muzyków. W 1930 roku zostaje najmłodszym profesorem w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie, gdzie po dojściu Hitlera do władzy, opuszcza Niemcy. Udał się do Anglii gdzie był wykładowcą uczelni muzycznej. Rostal brał udział w prestiżowych konkursach skrzypcowych jako członek jury. Odwiedził w latach sześćdziesiątych Cieszyn. Pod koniec swojego życia funduje nagrodę konkursu skrzypcowego swojego imienia (Max Rostal Competition). Nie doczekał swoich 86 urodzin. Zmarł 6 sierpnia 1991 roku w Bernie.
Książka Grażyny Geronin ukazała się w cieszyńskiej Oficynie wydawniczej i drukarni Logos Press.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.






Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.