Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

16.12.1981 – PAMIĘTAMY!

W 41 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” – 16.12.2022 r. odbyła się dziewiąta edycja Biegu Dziewięciu Górników. W biegu wzięło udział ponad 800 uczniów wraz z opiekunami z całego woj. śląskiego, w tym uczniowie II LO im. M. Kopernika w Cieszynie oraz uczniowie klas mundurowych ZS. im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie Uczniowie „Szybina” i „Kopera” reprezentując Powiat Cieszyński, ubrani w koszulki z wizerunkiem jednego z poległych górników – Jana Stawisińskiego w czasie pacyfikacji kopalni, swój bieg rozpoczęli przy pomniku poległych górników KWK „Wujek” w Katowicach, a o godz. 10.45 u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej uczniowie spotkali się z innymi uczestnikami biegu, skąd całą grupą, pobiegli pod Pomnik Krzyż Górników przy kopalni „Wujek”.

Pacyfikacja KWK „Wujek” w Katowicach była najkrwawszym zdarzeniem w czasie stanu wojennego. Śmierć górników stała się symbolem stanu wojennego i represji podejmowanych przez władze komunistyczne.

Udział uczniów II LO im. M. Kopernika oraz ZS im. Wł. Szybińskiego w uroczystościach odbył się dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Cieszyńskiego.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.