Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

APETYT PRZYCHODZI W MIARĘ JEDZENIA, A WIEDZA W MIARĘ UCZENIA

Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu to szkoła ze stuletnią tradycją. Kształcimy uczniów na wielu kierunkach w tym        w Technikum: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w Szkole Branżowej I Stopnia: kucharz. Uczniowie w ramach zajęć poznają zasady sporządzania  potraw i napojów, poznają organizację żywienia i usług gastronomicznych, uczą się  planować i wykonywać usługi gastronomiczne oraz poznają strukturę organizacji produkcji gastronomicznej. Nauczyciele przedmiotów zawodowych organizują szereg zajęć, jak      i warsztaty tematyczne prowadzone przez szefów branży gastronomicznej.  Organizują też ciekawe warsztaty wyjazdowe, pozwalające uczniom na doskonalenie własnego warsztatu pracy. Motywują i zachęcają młodych adeptów sztuki kulinarnej do udziału w wielu konkursach gastronomicznych.

Szkoła może poszczycić się osiągnięciami w ogólnopolskich konkursach kulinarnych w tym:

  • Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych w Krakowie – II miejsce w kategorii kucharz, III miejsce  w kategorii barman, wyróżnienie    w kategorii cukiernik;
  • Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „ Zboża najwyższej jakości i powrót do zbóż prastarych” – I, II i III miejsce;
  • Ogólnopolskim konkursie Dekor Art. – Piernik „ Święta Bożego Narodzenia w miniaturach piernikowych.

Uczniowie startują w olimpiadach przedmiotowych, m. in. w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, gdzie zakwalifikowali się do etapu okręgowego w Krakowie.

Odwiedzamy ciekawe miejsca na mapie kulinarnej Polski i dzięki temu uczestniczyliśmy w warsztatach:

  • Kulinarne Studio Giancarlo Russo w Warszawie – kuchnia włoska
  • Restauracja ORO FOOD & Wine w Wiśle – kuchnia fushion

Każdy uczeń, który zechce rozwijać swoje umiejętności zawodowe z dziedziny gastronomii z pewnością znajdzie na terenie naszej szkoły ciekawe zajęcia, które pozwolą wzbogacić jego wiedzę nie tylko pod względem teoretycznym, ale również i praktycznym. W bieżącym roku szkolnym była okazja do uczestniczenia w szkoleniu prowadzonym przez panią Kornelię Lapczyk „Techniki barmańskie” oraz pana Adama Kajfosza „Techniki sporządzania ciast drożdżowych”. W okresie świątecznym wykorzystaliśmy okazję do  odświeżenia receptur śląskich drobnych ciasteczek. Swoich sił próbujemy również w technikach sporządzania i dekorowania tortów angielskich.

Dla uczniów zostały zorganizowane wykłady o tematyce związanej z organizacją pracy barmana oraz o  stresie pojawiającym się przy wykonywaniu tego zawodu. Wykłady były  prowadzone przez pana Andrzeja Kos, uczestnika programu „Mam Talent”, laureata konkursów flair, pomysłodawcę projektu edukacyjnego „Ja za barem”.  

Nasi uczniowie już niebawem wyruszą poznawać ciekawe miejsca, a wszystko to w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Nauczyciele angażują uczniów w wiele prac związanych z wolontariatem, organizują dni tematyczne oraz czynnie uczestniczą i angażują się w pomoc potrzebującym.

Uczniowie mają również okazję do uczestniczenia w stażach zagranicznych w Rimini we Włoszech lub w Maladze w Hiszpanii. Szkoła uczestnicząc      w projektach unijnych daje  okazję do czerpania nieocenionych korzyści, będące punktem wyjścia ekscytującej i prawdziwie europejskiej kariery dla uczniów o profilu gastronomicznym.

      Jednym słowem w ZSP-T w Międzyświeciu nuda się nie uda!

                                                                                                                                          Iwona Gomola

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.