Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Arka Noego w Trójwsi Beskidzkiej

 

Trójwieś Beskidzka stała się kierunkiem tegorocznego obozu uczniów NSSP „Arka Noego” w Katowicach. W wyjeździe, który odbył się już po raz trzeci, uczestniczyło także część rodzeństwa uczniów oraz nauczyciele. 

 

W siedmiodniowym wyjeździe brały udział łącznie 42 osoby. Bazą obozu „Arki” było Centrum Wypoczynkowo-Sportowe w Jaworzynce.      

Siedem dni atrakcji

- Dla naszych uczniów była to przede wszystkim okazja do odpoczynku i zwiedzenia okolicy. W ciagu tych kilku dni odwiedzili oni m.in. Centrum Koronki Koniakowskiej, Izbę Pamięci im. Jerzego Kukuczki oraz podziwiali panoramę gór ze szczytu Ochodzitej. Poza tym wzięli udział w wielu wszechstronnie rozwijających warsztatach, zabawach i grach zespołowych. Były wśród nich m.in. nauka chodzenia na szczudłach, zajęcia z robotami, zajęcia muzyczne, plener malarski, czy nauka udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło także dyskoteki oraz wspólnego śpiewania karaoke - mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes fundacji „Arka Noego”. - Opiekunami naszych uczniów byli nauczyciele oraz wolontariusze. Osoby, które są im znane, co ma ogromne znaczenie dla ich poczucia bezpieczeństwa. Niektórym uczniom dodatkowo towarzyszyło rodzeństwo, co pozwoliło na jeszcze większe zacieśnienie więzi między nimi. Co ważne, dla większości naszych uczniów był to jedyny wyjazd bez rodziców podczas tegorocznych wakacji - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner.

Obóz integracyjny to jeden z elementów oferty NSSP „Arka Noego”. Podobnie, jak szeroki wybór zajęć dodatkowych, jakie odbywają się w szkole, czy Bieg Kolorowej Skarpety. To znana inicjatywa, która organizowany jest od kilku lat w okolicach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W szkole, która działa od 2014 roku, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę. To zasługa władz fundacji, zaangażowanego grona pedagogicznego i rodziców, a także przyjaciół, którzy zgromadzili się wokół szkolnej społeczności. 

 

Wyzwania przed nowym rokiem szkolnym

To wszystko przekłada się na to, że szkoła cieszy się niesłabnącą popularnością. W nowym roku szkolnym naukę w klasie pierwszej rozpocznie dziewięcioro uczniów. Kameralność placówki i atmosferę pracy doceniają także nauczyciele.  

-  Większość z nich jest z nami od lat, co ma duże znaczenie dla uczniów, którzy jeszcze mocniej niż ich zdrowie rówieśnicy, przywiązują się do ludzi. Mimo tego, podobnie jak w wielu szkołach w kraju, i u nas są wakaty pracownicze. W tym momencie szukamy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagoga. Ważne jest dla nas, by oprócz niezbędnych dla danego stanowiska kwalifikacji zawodowych, w tym posiadania kwalifikacji do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, chętna osoba wykazywała się dużą empatią, pogodną osobowością, zapałem do pracy oraz wiarą we własne możliwości i efektywność swojej pracy. Wierzymy, że do września znajdziemy taką osobę - mówi prezes fundacji „Arka Noego”. 

Od miesięcy aktualnym pozostaje także temat braku decyzji dotyczącej zgody na rozbudowę „Arki Noego”. Tylko dzięki tej inwestycji placówka będzie mogła przyjąć wszystkich chętnych. Dodatkowo pozwoli to na to, aby obok szkoły podstawowej funkcjonowała także szkoła przysposabiająca do pracy (formalnie może one działać, ale ograniczona powierzchnia użytkowa w praktyce to uniemożliwia). Fundacja prowadziła już nawet wstępne rozmowy z przedsiębiorcami, którzy mogliby wziąć pod opiekę uczniów, bo obok samej edukacji ważna jest także praktyka.

- Jesteśmy zainteresowani wykupieniem lub dzierżawą terenu obok szkoły. Niestety, chociaż sprawa toczy się już wiele miesięcy, rozmowy z Urzędem Miasta w Katowicach utknęły w martwym punkcie.  Niezrozumiałe jest dla nas to, dlaczego wszystko trwa tak długo. W terminie odpowiedzieliśmy na wszystkie pisma, jakie były do nas kierowane. Tylko dzięki rozbudowie miejsc w placówce znalazłoby się dla wszystkich chętnych. Kolejny krok to pozyskanie sponsorów, którzy wesprą nas w tym przedsięwzięciu, chętnych nauczycieli do współpracy. Potrzebujemy też dużo zdrowia, byśmy podołali - podsumowuje prezes fundacji Arka Noego.

Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Arka Noego” w Katowicach powstała w 2014 roku. Placówka jest bezpłatna. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły. Więcej informacji na stronie www.fundacjaarkanoego.pl. 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-04 13:33:21
inigo: Trójwieś Beskidzka? Jest jeszcze jakaś inna? Z kidzkiem?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.