Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Był to satysfakcjonujący wyjazd do Hiszpanii

28 lutego, po odbyciu miesięcznych praktyk zawodowych w Hiszpanii, powróciła grupa 20 uczniów Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie, uczących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Wyjazd uczniów został zrealizowany w ramach europejskiego programu Leonardo da Vinci.


Projekt, noszący nazwę Innovative and creative solutions in automotive industry - Technological background of their usage in modern cars (czyli Innowacyjne i kreatywne rozwiązania w przemyśle samochodowym – Techniczne zaplecze ich wykorzystania w nowoczesnych pojazdach), został opracowany we współpracy z organizacją EURO MIND – hiszpańską firmą konsultingową, specjalizującą się w tworzeniu projektów i zarządzaniu europejskimi funduszami w ramach Programu Leonardo da Vinci. Osobami, które opracowały i realizowały projekt były panie: mgr Izabela Kisza - nauczyciel języka angielskiego oraz mgr Ewa Wilczyńska – kierownik szkolenia praktycznego. Miejscem realizacji projektu została Ubeda, piękne renesansowe miasto położone w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji.


Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wzięcia udziału w projekcie, odbywali indywidualne praktyki zawodowe w 18 firmach: AUTO FIRE, MUNDO MOTO, FONSA MOTORS - NISSAN, TALLERES Y GRUAS MOLINA, TOYOTA, EUROTALLER, AUDI-ESPAWAGEN, ZEROCOMA SEGUNDOS, EUROMASTER, ANTONIO CHAPA Y PINTURA, CITROEN, MAGNETI MARELLI, TÉCNO AUTO ÚBEDA, JUMAX, SEAT, MERCEDES BENZ - MECANICA, VOGUE MOTORS, MERCEDES BENZ - CHAPA, ALLERES Y GRUAS MOLINA, JOSE VEGA - CHAPA. Były to warsztaty mechaniki pojazdowej i samochodowej. Po odbyciu praktyk w wymiarze 160 godzin, uczniowie otrzymali Training Placement Certificate, czyli dokument potwierdzający przebyte szkolenie, który jest respektowany w całej Unii Europejskiej.


Młodzi technicy pojazdów samochodowych uczestniczyli także w kursie języka hiszpańskiego, który kończył się egzaminem. Po jego zdaniu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające znajomość języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym.


Uczniowie otrzymali również, wystawione w dwóch językach (polskim i angielskim) tzw. Europassy mobilności. Są to uznawane na europejskim rynku pracy dokumenty potwierdzające nabyte umiejętności. Dodatkowo, w czasie pobytu w Hiszpanii, młodzi technicy ze Skoczowa odbyli zajęcia praktyczne w zakładach Renault w Sewilli. Zapoznali się tam z procesem technologicznym produkcji elementów samochodowych skrzyń biegów oraz z procesem ich montażu i demontażu. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość przetestowania samochodów o napędzie elektrycznym, które są produkowane w hiszpańskiej firmie Renault. Chłopcy zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, jakie stosowane są w produkcji samochodowych napędów ekologicznych, czyli silników hybrydowych i elektrycznych. W Sewilli poza obowiązkami związanymi z odbywaną praktyką, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia tego przepięknego miasta, które jako stolica Andaluzji słynie z połączenia elementów architektury mauretańskiej i chrześcijańskiej. Uczestniczyli także w spotkaniu biznesowym, na które zostali zaproszeni przez dyrektora przedsiębiorstwa ENDESA - największej firmy energetycznej w Hiszpanii.


W niedzielę poprzedzającą wyjazd, chłopcy wraz z opiekunami pojechali jeszcze do Malagi, miasta położonego nad Morzem Śródziemnym u podnóża Gór Betyckich. Zwiedzali to piękne i bogate w zabytki miasto oraz mieli możliwość zanurzenia stóp w morskiej wodzie. Co odważniejsi zdecydowali się na kąpiel w Morzu Śródziemnym. Sprzyjała temu piękna, słoneczna i ciepła hiszpańska pogoda. Była to dla nich frajda kończąca miesięczne praktyki zawodowe w Hiszpanii.


Uczniowie przez cały okres swego pobytu w Ubedzie relacjonowali przebieg praktyk na Facebook’u, w zakładce pt.: The best mechanics. Informacje o całym projekcie realizowanym przez Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Skoczowie zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły, pod adresem www.bajerki.ox.pl, w zakładce Projekt Leonardo.


Po powrocie uczniowie stwierdzili, że był to dla nich niezwykle satysfakcjonujący wyjazd, który odbierają jako przygodę życia.


Ewa Wilczyńska/kontakt24.ox.pl

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.