Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Egzaminacyjne sukcesy uczniów ustrońskiego technikum

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała na swojej stronie internetowej wyniki egzaminów zawodowych, które odbyły się w czerwcu i lipcu br. w szkołach średnich województwa śląskiego. Uczniowie klasy 3 ustrońskiego technikum zdawali egzaminy z dwóch kwalifikacji. W przypadku techników mechaników była to kwalifikacja „Użytkowanie obrabiarek skrawających” oznaczona symbolem MG.19, a w przypadku techników informatyków kwalifikacja „Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci” oznaczona symbolem EE.08. Przygotowania uczniów do egzaminów odbywały się w warunkach walki z pandemią koronawirusa, przez większą część roku szkolnego zajęcia prowadzone były w sposób zdalny, tylko niewielka liczba godzin zajęć praktycznych realizowana była stacjonarnie, a egzaminy zawodowe składają się z części teoretycznej i praktycznej. W odróżnieniu od egzaminu maturalnego Ministerstwo Edukacji i Nauki w żaden sposób nie ułatwiło uczniom zdawania egzaminów zawodowych, zostały utrzymane wysokie progi zdawalności, czyli 50 i 75% dla odpowiednich części egzaminów, a w zgodnej opinii nauczycieli egzaminy zawodowe były nawet trudniejsze, niż w latach poprzednich! Biorąc to wszystko pod uwagę, tym bardziej cieszą wyniki osiągnięte przez ustrońskich uczniów. Wszyscy mechanicy zdali egzamin ze swojej kwalifikacji, czyli osiągnęli zdawalność 100%, dla porównania średni wynik dla całego województwa śląskiego to 77,14%, a dla powiatu cieszyńskiego to wynik oczywiście też... 100% (tylko w ustrońskim technikum obowiązuje kwalifikacja MG.19 związana z zawodem programisty i operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC). Z kolei informatycy ze swojej kwalifikacji osiągnęli równie imponujący wynik 93,8% (woj. śląskie 77,81%, powiat cieszyński 84,3%). Jak widać, w obu zawodach uczniowie osiągnęli wyniki o wiele lepsze od średnich wojewódzkich i powiatowych. Wyniki te potwierdzają wysoką jakość kształcenia zawodowego w technikum w Ustroniu, świadczą również o poziomie kadry pedagogicznej, a w końcu o dużym zaangażowaniu i ambicjach uczniów tej szkoły.

Warto również przypomnieć w tym miejscu wyniki egzaminów zawodowych, jakie osiągnęli uczniowie klasy 4 w sesji zimowej, czyli w styczniu br. Mechanicy uzyskali wówczas zdawalność aż o ponad 22% lepszą od średniej wojewódzkiej, również informatycy spisali się bardzo dobrze.

Z wynikami egzaminów zawodowych znakomicie korespondują wyniki tegorocznych matur. Zdawalność matury z języka polskiego wyniosła w Ustroniu 100% (woj. śląskie 91%, powiat cieszyński 95%), z języka angielskiego również 100% (92%, 97%), tylko z matematyki nieco gorzej 74% (70%, 85%).

Zarówno uczniom, jak i wszystkim przygotowującym ich do egzaminów nauczycielom Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu należą się serdeczne gratulacje za uzyskane wynikiJ Na pewno będziemy trzymać kciuki, żeby co najmniej takie same wyniki powtórzyły się w bieżącym roku szkolnym!

Szczegółowe dane na temat wyników egzaminów zawodowych i matur  dostępne są na stronie OKE w Jaworznie pod linkiem https://oke.jaworzno.pl

Marek Sikora

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.