Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Łączy nas street art – o polsko – ukraińskiej współpracy fundacji „Możesz wiedzieć więcej” przy ZST w Cieszynie z Kolegium Technicznym w Zborowie.

Polsko-ukraiński projekt „MURart – przestrzeń na przyjaźń i szacunek” dobiegł już końca, nie sposób jednak ochłonąć z emocji i wrażeń wynikających z jego realizacji w dniach 3 do 7 października 2022.

Projekt był przygotowany w ramach działalności fundacji „Możesz wiedzieć więcej” funkcjonującej przy Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie, a finansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego celem było wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku wśród młodzieży. W przedsięwzięciu brała udział czterdziestoosobowa grupa: uczniowie z zaprzyjaźnionego z ZST Kolegium Technicznego w Zborowie w Ukrainie oraz młodzież szkolna ZST wraz z opiekunkami. Był to trzeci z kolei projekt wspólnie realizowany przez te szkoły. W ramach działań uczestnicy zaprezentowali informacje na temat murali w Polsce i w Ukrainie, przeszli ciekawym szlakiem cieszyńskich murali, wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa, gdzie podczas gry terenowej zetknęli się ze zjawiskiem funkcjonowania murali w przestrzeni wielkomiejskiej. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach street artu, podczas których zapoznała się ze specyfiką tej sztuki i sama zaprojektowała mural, który następnie został wykonany na zabudowaniach szkolnych wraz z innym - ilustrującym przesłanie projektu. Zwieńczeniem działań projektowych była gra terenowa przygotowana dla społeczności lokalnej, prowadząca szlakiem cieszyńskich murali.

Działania projektowe, trwające pięć dni na terenie Cieszyna i Krakowa, zakończyły się, jednak sam projekt trwa do końca października. Zadaniem młodzieży jest jeszcze upowszechnienie rezultatów projektu. W ramach działań upowszechniających zostaną opublikowane filmy upamiętniające wspólne chwile i pracę. Będzie również przygotowana mapa ze szlakiem cieszyńskich murali do pobrania w aplikacji Google Maps umożliwiająca spacer, podczas którego będzie można podziwiać ciekawe realizacje muralowe w Cieszynie, w tym nowo powstałe murale przy ZST.

Uczestnikom projektu intensywnie upłynął pierwszy tydzień października, jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że nigdy nie zapomną atmosfery tych chwil, wieczorów spędzanych wspólnie przy śpiewie i dźwiękach gitary, a nawiązane znajomości, przyjaźnie na pewno jeszcze długo pozostaną w sercach i pamięci.

Projekt „MURart – przestrzeń na przyjaźń i szacunek” kolejny raz umocnił polsko – ukraińską współpracę fundacji „Możesz wiedzieć więcej” z Cieszyna i Kolegium Technicznego ze Zborowa. Jak mówią słowa wspólnej piosenki obie organizacje łączy „przyjaźń mocna, bardzo zdrowa”!

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.