Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Literacka uczta w wiślańskim Patelnioku, czyli Dzień Języka Ojczystego i Dzień Poezji w ZSGH w Wiśle
Choć nasza szkoła nieodzownie kojarzona jest ze sztuką kulinarną, rozpieszczającą podniebienia, staramy się systematycznie karmić także naszego ducha – sztuką słowa.
Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego w ZSGH w Wiśle poświęcony był szczególnemu oglądowi książki. Otóż dzieło literackie nie zostało włączone w zbór eksponatów muzealnych jako martwy przedmiot, ponieważ, kiedy uwiedzeni zostajemy przez tekst, wtedy on staje się ożywionym komentarzem do rzeczywistości.
Zatem repertuar lektur może na nowo budować alternatywne odczytania świata - jak ma to miejsce w przypadku III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wystarczy przywołać tu spektakle w reżyserii Kazimierza Dejmka czy Radosława Rychcika. Dwa różne ujęcia dramatu Mickiewicza pozwalają zobaczyć tekst jako drogę ku wolności w przestrzeni narodowej oraz uniwersalnej. Nasi uczniowie także zaprezentowali fragmenty tegoż dzieła.
Książka nigdy nie będzie muzealnym eksponatem, o czym przekonuje prof. Ryszard Koziołek w zbiorze esejów „Czytać, dużo czytać”: „Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. […][Jednak] transformująca moc literatury […] pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo”.
Wybór tekstu wiele mówi o czytelniku. O swoich czytelniczych fascynacjach opowiedzieli uczniowie ZSGH, „ubierając się w książkę”, czyli fotografując się z wybranym dziełem literackim w ramach konkursu na najciekawsze zdjęcie. Zgodnie z tradycją Dnia Języka Ojczystego – odbyły się jeszcze inne dwa konkursy: ortograficzny oraz gwarowy. W konkursie ortograficznym "O złote pióro Dyrektora ZSGH w Wiśle" uczestniczyło w tegorocznej edycji aż szesnaścioro uczniów, którzy zmierzyli się z pułapkami ortograficznymi ukrytymi we fragmencie recenzji „Muzeum literatury kontra amerykański sen” Michała Centowskiego. Z kolei w Szkolnym Konkursie Gwarowym rywalizowało 10 trzyosobowych zespołów, zmagając się z regionalnym słownictwem.
Na zakończenie uczniowie klasy 1H, wychowankowie dr Xymeny Borowiak - przewodniczącej zespołu polonistów ZSGH, przedstawili monodram na podstawie eseju Umberto Eco „O bibliotece”.
Podczas uroczystego podsumowania Dnia Języka Ojczystego laureaci wszystkich konkursów otrzymali z rąk pani dyrektor Kornelii Zubek dyplomy oraz nagrody.
Kontynuacją święta literatury w naszej szkole były obchody przypadającego kilka dni później Światowego Dzień Poezji. Z tej okazji wzięliśmy udział w maratonie poetyckim POEtykON organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa i wysłuchaliśmy wykładu prof. Romualda Cudaka pt. Siebie szukasz, ale kto cię z siebie wzywa. O wierszu J.M. Rymkiewicza ,,Daphnis w drzewo bobkowe przemienieła się”.
Na dużej przerwie podjęliśmy wyzwanie i wspólnie ze współczesną artystką Sanah zaśpiewaliśmy Hymn J. Słowackiego, Do* w sztambuch A. Mickiewicza oraz Nic dwa razy W. Szymborskiej, który jest utworem promującym najnowszą płytę „Sanah śpiewa Poezyje. Tomik pierwszy”. Album muzyczny składa się z dziesięciu wierszy autorstwa ukochanych przez artystkę poetów. Na albumie znalazły się wiersze m.in.: Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Jana Lechonia oraz dedykacja: „Tomik zainspirowany ucztą. Poetom wybranym wieczna pamięć. Dziękuję za poezyje.”
Tę humanistyczną, obfitą w konkursy i pokazy ucztę, przygotowali dla nas nauczyciele poloniści: Xymena Borowiak, Paulina Damek-Ryszka oraz Lubomir Špila.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.