Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Rogale marcińskie pieczone przez uczniów ZSEG w Cieszynie
Dzień Świętego Marcina w ZSEG w Cieszynie
Rogale marcińskie to wielki przysmak, który wypiekany jest na dzień Świętego Marcina czyli 11 listopada. Wypiek jest bardzo wykwintny, składa się z ciasta półfrancuskiego drożdżowego i nadzienia z białego maku, migdałów, orzechów, masy marcepanowej.
Wczoraj na zajęciach z pracowni technologii gastronomicznej upiekli je uczniowie z kl. 2THŻ (technik żywienia i usług gastronomicznych) z pomocą nauczyciela mgr inż. Bożeny Pieszki
Przepis na rogale:
Ciasto półfrancuskie-drożdżowe
- 1 szklanka letniego mleka
- 1 łyżka suchych drożdży (12 g) lub 24 g drożdży świeżych
- 1 jajko
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżki cukru
- szczypta soli
- 225 g masła, w temperaturze pokojowej (30 g do ciasta i 195 g do przekładania)
Nadzienie:
- 300 g białego maku u nas mak niebieski
- 100 g masy marcepanowej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g zblanszowanych migdałów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
:Do posmarowania:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
- posiekane orzechy włoskie do posypania
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki gorącej wody
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn –, dodać resztę składników i rozetrzeć pomiędzy palcami, pod koniec dodając 30 g roztopionego masła. Wyrobić ciasto, bardzo krótko – tylko do połączenia; powinno pozostać lepiące. Uformować z niego prostokąt i owinąć szczelnie folią, następnie schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę.
Schłodzone ciasto na rogale przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałą ilość masła z przepisu (195 g) rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić pół cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta od góry ku środkowi, następnie złożyć dolną część tak, by przykryła pierwszą (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi, odwrócić ciasto o 90º (by wałkowanie było prostsze) i delikatnie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25 x 17 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć ponownie na 3 części i schłodzić przez 45 minut w lodówce (ciasto owijamy folią spożywczą, by nie wyschło).
Proces wałkowania i składania ciasta powtarzać kolejne 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc.
Ciasto wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.
Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę.
Ciasto na rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i pokroić na 12 trójkątów (o długich bokach). Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 – 50 minut lub do podwojenia objętości.
Piekarnik rozgrzać do 180ºC. Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 – 30 minut. Wyjąć i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzechami.
Składniki na lukier rozetrzeć do gładkości. Gęstość lukru regulować dodatkiem wody lub cukru pudru.
Inny przepis znajdziecie na naszym szkolnym kulinarnym blogu.
SMACZNEGO!!!
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.