Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skąd się biorą chipsy?

         Skąd się biorą chipsy Lays?

      Zamawiając ulubiony zestaw w McDonald’s czy kupując paczkę chipsów, rzadko zastanawiamy się nad pochodzeniem naszego produktu. Wydaje nam się często, że ziemniaki pochodzą gdzieś z odległych  amerykańskich farm, znanych tylko z filmów czy reportaży. Okazuje się jednak, że wykorzystywane przez międzynarodowe koncerny uprawy znajdują się w zasięgu naszej ręki.

       Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych z Międzyświecia, którzy 28 września mieli niebywałą okazję zwiedzenia  gospodarstwa Top Farms  w Głubczycach. Uprawa ziemniaków nie jest niczym obcym rolnikom z naszej szkoły, jednak zwiedzanie w okresie wykopków największej w Polsce uprawy ziemniaków o areale przeszło 1000 ha jest czymś wyjątkowym. Przedsiębiorstwo  znajduje się w południowej części województwa opolskiego i gospodaruje na jednych z najlepszych gruntów w Polsce. Rzeczywiście wzorowo uprawione pola robią wrażenie, i to jakie!

Poza ziemniakami, spółka specjalizuje się m.in. w uprawie zbóż, rzepaku, buraków oraz produkcji mleka. Każdego roku produkują i sprzedają tysiące ton żywności. Spółka jest także jednym z największych w kraju producentem mleka. Posiada liczące ok. 2 500 sztuk krów mlecznych stado,  produkujące ponad 22 mln litrów mleka rocznie. Oferuje także wysokiej klasy mięso wołowe z własnej produkcji bydła, które ubijane jest we własnej ubojni.

Frytki w Mc Donalds oraz chipsy Lay’s są produkowane właśnie między innymi z ziemniaków pochodzących ze spółki. Szacuje się, że ziemniaki opolskiego przedsiębiorstwa znajdziemy w co czwartej paczce popularnych chipsów.

Imponujące i zlokalizowane w nowoczesnych obiektach są przechowalnie ziemniaków z nowoczesnymi systemami wentylacji, chłodzenia i nawilżania atmosfery. Przechowuje się tutaj ziemniaki od zbioru do końca lipca następnego roku zachowując ich wysoką jakość.

W gospodarstwie uprawia się ziemniaki dla potrzeb przetwórstwa w trzech typach  użytkowych: chipsowym, frytkowym i stołowym. Mało kto wie spoza branży, że istnieją w ogóle takie typy ziemniaków.

Głównymi  kontrahentami są także  m.in: Frito Lay Spółka z o.o., McCain Poland Spółka z o.o., Nutricia Zakłady Produkcyjne Spółka z o.o. – to właśnie Nutricia z ziemniaków produkuje zupki dla niemowląt. Byliśmy pod wielkim wrażeniem rozmachu produkcji w Top Farms, kulturze rolnej i stosowanych technologiach produkcji.  Warto zwiedzić Top Farms Głubczyce i uczyć się od najlepszych. Na pewno tam jeszcze wrócimy!

 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją