Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
SPTE wiele o Biblii wie!
W dniach 28-29 listopada uczniowie klas 6-8 Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego wzięli udział w wystawie poświęconej historii Biblii, która odbyła się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" w Cieszynie.
Wystawa przedstawiała ponad 3000-letnią historię Pisma Świętego, ukazując, jak początkowo przekazywano tradycję biblijną ustnie oraz za pomocą materiałów takich jak papirus i pergamin, na których zapisywano pierwsze fragmenty tekstu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały te historyczne materiały oraz zapoznać się z wyglądem i formą pierwszych zwojów używanych w czasach biblijnych. Zwrócono także uwagę na kluczowe wydarzenie w badaniach nad tekstem Pisma Świętego, jakim było odkrycie zwojów w Kumran, czyli starożytnych rękopisów zawierających fragmenty Biblii hebrajskiej.
Podczas wystawy uczniowie poznali rozwój tekstu biblijnego, począwszy od najstarszych wydań i tłumaczeń, takich jak Septuaginta i Wulgata, aż po współczesne wersje Biblii. Podkreślono także znaczenie okresu Reformacji oraz wynalezienia druku, które odegrały kluczową rolę w rozpowszechnianiu Pisma Świętego i jego przekładach na języki narodowe. Zaprezentowano również pierwszą maszynę drukarską, dzięki czemu uczniowie mogli zobaczyć, jak dawniej drukowano książki. Uczestnicy mieli także możliwość zobaczenia, jak zmieniał się język Biblii na przestrzeni wieków, przeglądając polskie wydania, takie jak: Biblia Królowej Zofii, Biblia Brzeska, Biblia Jakuba Wujka, Biblia Gdańska oraz Biblia Tysiąclecia. W trakcie czytania starszych polskich wydań musieli mierzyć się z archaicznym językiem, co sprawiało im trudności, ale wywoływało również wiele uśmiechu. Na koniec uczniowie zapoznali się ze współczesnymi wydaniami Biblii, w tym Biblią pisaną alfabetem Braille’a, Biblią po śląsku i innymi.
M.D.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.