Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Szczypta historii z przymrużeniem oka

Dwie chwały Chłopi na kościół tromy ciosali diabli chwostami szczapy zmiatali Cieśle kościół postawili, diabli karczmę uklecili, aby dwie chwały w sercach gorzały Ten krótki wiersz autorstwa Emilii Michalskiej stał się hasłem przewodnim prelekcji „Pogwizdowskie gospody” autorstwa Pana Czesława Stuchlika, która została zorganizowana 31 stycznia bieżącego roku przez Bibliotekę Publiczną w Pogwizdowie.

Prelekcja połączona z wystawą oraz pokazem multimedialnym obrazowała historię wsi, powstanie najważniejszych zabudowań takich jak folwark, gorzelnia, szkoła, kościół oraz fotorelacje z uroczystości folklorystycznych, biesiadnych oraz kulturalnych.

Jak wspomina autor „...W karczmach tętniło życie. Załatwiało się tam różnorodne interesy i omawiano wszelkie sprawy, od dyskutowania nad codziennym kazaniem proboszcza, poprzez miejscowe własne sprawy gospodarskie, czy ogólnogospodarcze, po różne problemy polityczne, za które można się było dostać do więzienia...”, „...w tej sali odbywały się „muzyki” czyli zabawy z różnych okazji.

Po Wielkim Poście, w drugi dzień Świąt, organizowano zabawę „śmingustową”, w maju była odpustowa, później dożynkowa a między tym były zabawy weselowe...” - podkreśla Pan Czesław, ubolewając nad faktem iż czasy radykalnie się zmieniły, a tradycje nie są kultywowane w takim stopniu jak kiedyś.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.