Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Szkolenia

22 lipca, w Wiśle, zakończyło się pięciodniowe szkolenie polskich i czeskich służb, które rozpoczęło cykl szkoleń, spotkań i pogadanek zaplanowanych do realizacji w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pt. „Wspólnie bez granic”.

Celem opracowanego w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projektu jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej na polsko czeskim pograniczu. [...] Projekt pod wymowną nazwą "Wspólnie bez granic", przewiduje także przybliżenie społeczności pogranicza zagadnień dotyczących cudzoziemców, legalizacji ich pobytu, zawierania mieszanych związków małżeńskich, zatrudniania cudzoziemców, czy też prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Dodatkowo projekt obejmuje propagowanie wśród młodzieży szkół średnich/gimnazjów wiedzy w zakresie profilaktyki narkotykowej, w tym zagadnień związanych z liberalizacją prawa w Republice Czeskiej.

 

By, osiągnąć zamierzenia projektu, zaplanowano szereg szkoleń – warsztatów dla funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji z zakresu tematyki dotyczącej m.in. komunikacji interpersonalnej, udzielania cudzoziemcom ochrony, zwalczania przestępczości narkotykowej oraz fałszerstw dokumentów. Istotnym elementem warsztatów jest możliwość bezpośredniej wymiany wiedzy i praktycznych doświadczeń między przedstawicielami obu służb, którzy w warunkach Strefy Schengen realizują szereg tożsamych zadań kompensujących zniesienie kontroli granicznej na wspólnej granicy państwowej i zapewniających bezpieczeństwo na terenach przygranicznych takich jak: przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji, przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, nielegalnemu obrotowi bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi.

 Element informacyjny projektu w odniesieniu do społeczności terenów przygranicznych, realizowany będzie poprzez przygotowany cykl spotkań z przedstawicielami samorządów lokalnych oraz  młodzieżą szkolną.

 

Zakończone 22 lipca, w Wiśle, szkolenie-warsztaty, to pierwsze z zaplanowanego cyklu. Uczestniczyło w nim 10 funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 10 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji Republiki Czeskiej w Ostrawie. Tematyką była szeroko pojęta problematyka cudzoziemska. W ramach szkolenia, zaproszeni przedstawiciele Fundacji Ocalenie – organizacji zajmującej  się  udzielaniem pomocy cudzoziemcom, przybliżyli funkcjonariuszom polityczną i ekonomiczno-społeczną problematykę państw Kaukazu, w tym zwyczaje, tradycje i kulturę Czeczenów i Gruzinów, a także teoretyczne oraz praktyczne zagadnienia dotyczące Islamu. Kolejny blok szkoleniowy został przygotowany i poprowadzony przez wykładowców z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i dotyczył weryfikacji dokumentów cudzoziemców pod kątem ich autentyczności, zabezpieczenia dokumentów oraz sposobów identyfikacji tożsamości osoby. Na zakończenie szkolenia wystąpili przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, którzy zapoznali uczestników działalnością organizacji, ze szczególnym naciskiem na pomocowy program dobrowolnych powrotów cudzoziemców i ich reintegracji.

Kolejne tego typu szkolenie-warsztaty zaplanowane jest na sierpień b.r. Spotkania z przedstawicielami samorządów i młodzieżą szkolną rozpoczną się we wrześniu i odbywać się będą w komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

 

Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk SG Cezary Zaborski

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.