Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szybkie kubki w szkole w Ogrodzonej

Od tego roku szkolnego w szkole w Ogrodzonej-Filii SP Dębowiec w ramach zajęć świetlicowych kl.1 uczestniczy w zajęciach z Szybkimi kubkami. Zajęcia te prowadzi nauczycielka pani Agnieszka P. W miarę możliwości p. Agnieszka stara się wprowadzić te zajęcia dla wszystkich chętnych dzieci, które pozostają popołudniami na świetlicy.

Szybkie kubki to zestaw 12 plastikowych kubków (specjalnie do tego przeznaczonych), dzięki którym można uprawiać Sport Stacking. Oprócz Sport Stackingu klasa pierwsza ćwiczy także „grę” na kubkach, czyli różne schematy rytmiczne – początkowo proste, z czasem bardziej skomplikowane. Po dołożeniu podkładu muzycznego można stworzyć muzykę z kubków.

Co to jest Sport Stacking?

Sport Stacking w Stanach Zjednoczonych jest uważany za sport. W Polsce nie jest jeszcze tak popularny, ale szybko się to zmienia. Odbywają się zawody sportowe i turnieje, także w Polsce.

Sport Stacking jest aktywnością dobrą dla wszystkich bez względu na wiek i niezależnie od aktualnej sprawności. Polega na układaniu kubków w jak najkrótszym czasie. Mogą uprawiać go zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i osoby starsze. Jest ciekawym rozwiązaniem dla tych, którym brakuje ruchu, a tradycyjne dyscypliny sportowe nieszczególnie je interesują. Sport Stacking jest zabawą, dającą możliwość zdrowej rywalizacji. Bardzo wcześnie pojawiają się pierwsze sukcesy, dzięki czemu dziecko jest zmotywowane do dalszej pracy i treningu.

Większość rodziców i nauczycieli koncentruje się głównie na rozwoju intelektualnym dzieci. Zależy nam przede wszystkim na dobrych wynikach w nauce. Ciekawostką może być to, że Sport Stacking zaliczany jest do sportów rozwijających mózg. Poprzez swoją mechanikę, ruchy naprzemienne, przekraczanie linii środkowej ciała, w czasie treningu rozwija się mózg dziecka. Zainteresowało to naukowców, których badania wykazały, że dzieci regularnie uprawiające Sport Stacking poprawiają swoje wyniki w nauce.

Sport Stacking doskonale wpisuje się również w terapię dzieci z różnymi problemami wynikającymi z zaburzeń rozwojowych. Jeżeli dziecko niewyraźnie pisze, ma dysleksję, nieustaloną lateralizację, trudności w koncentracji uwagi – Sport Stacking będzie dla niego dobrą rozrywką, która jednocześnie pomoże w terapii. W czasie treningów uaktywniają się obie półkule mózgowe i w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronalne.

Warto zainteresować się Sport Stackingiem, jeśli szukasz czegoś, co oderwie twoje dziecko od komputera, gier i telewizji. Nawet te dzieci, które do tej pory nieszczególnie były zainteresowane aktywnością fizyczną, czując pierwsze sukcesy, zaczynają się coraz bardziej angażować. A pozornie niewymagające wysiłku układanie stosów kubków, dla dziecka chcącego poprawiać swoje wyniki, staje się dobrym ćwiczeniem fizycznym.

Nauczycielka - Pani Agnieszka - prowadząca zajęcia wyjaśnia:

Pomysł z Szybkimi kubkami narodził się w moim domu, od moich dzieci. Zakupiliśmy najpierw 2 komplety kubków i okazało się, że świetnie się bawimy całą rodziną, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje i musimy siedzieć w domu. Potem dokupiliśmy więcej kompletów, tak aby można było układać wieże. Złapaliśmy bakcyla. Poza tym widziałam jak dzieci świetnie się bawią i rozwijają wiele cennych umiejętności: koncentracja, myślenie, koordynacja, motoryka mała, ruch naprzemienny, przekraczanie osi ciała, zdrowa rywalizacja, współpraca przy graniu na kubkach, radość z odnoszenia sukcesu, ale także nauka ponoszenia porażki. Poza tym czas spędzony razem z rodziną jest bezcenny. Jeszcze jedna ważna zaleta to, że dzieci uczą się spędzać czas kreatywnie, rozwijając zainteresowania, a nie koniecznie przed komputerem czy telewizorem.

Pomyślałam, dlaczego by nie zarazić Szybkimi kubkami uczniów w szkole? Okazało się, że to strzał w dziesiątkę! Na początek prowadzę zajęcia tylko z moją klasą, lub chętnymi dziećmi pozostającymi popołudniami na świetlicy. Docelowo moim marzeniem jest by zarazić tym sportem jak najwięcej uczniów. Rodzice klasy pierwszej, wyszli nam naprzeciw i zakupili dla swoich dzieci po komplecie Szybkich kubków i zabawa rozpoczęła się na dobre. Widzę jak dzieci robią postępy, a przede wszystkim jak świetnie się bawią! Rozwój umiejętności, które ćwiczymy ma odzwierciedlenie w nauce. Dziękuję rodzicom klasy 1 za pomoc i współpracę! Bez Was by się nie udało!" A.P.

Zespół Promocji Szkoły

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją