Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Warto rozmawiać...

w środę, 6 kwietnia Stowarzyszenie Wszechnica we współpracy z COK Dom Narodowy w Cieszynie zorganizowało turniej debat oksfordzkich „Warto rozmawiać”.

Debata oksfordzka, to forma uporządkowanej dyskusji, w której występują dwie czteroosobowe drużyny. Jedna broni tezy, druga zaś stara się ją obalić.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie, ZS. im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Cieszynie.

Przedmiotem debaty była integracja europejska. Młodzież spierała się na argumenty na tematy:

  1. Nasz głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej.
  2. Unia Europejska powinna dążyć do jak najszybszego rozszerzenia o kolejne państwa: m.in.: Serbię, Czarnogórę, Macedonię Północną i Ukrainę.
  3. Ekologia powinna być priorytetem Unii Europejskiej.
  4. Unia Europejska powinna powołać europejskie siły zbrojne.

Mimo że dla wielu było to pierwsze tego typu doświadczenie, mówcy radzili sobie znakomicie. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali sędziowie oraz publiczność.

Zespoły zmierzyły się w dwóch półfinałach, w wyniku których wyłonione zostały drużyny, które spotkały się w finałach.

Debacie o trzecie miejsce spotkały się drużyny I LO im. A. Osuchowskiego oraz ZSEG  im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Debata skończyła się sukcesem dla uczniów popularnego Osucha.

Tezą finałowej potyczki, z którą zmierzyli się zwycięscy półfinałów: II LO im. M. Kopernika oraz ZS im. Wł. Szybinskiego była „Unia Europejska powinna powołać europejskie siły zbrojne”

Przedstawione argumenty, sposób wypowiedzi i przygotowanie merytoryczne uczniów zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. W wyniku wyrównanej rywalizacji, która stała na bardzo wysokim poziomie mistrzami słowa okazali się uczniowie popularnego Szybina - serdecznie gratulujemy!!!

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.