Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?
Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.
Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!
Zaginiony świat żydowski na Śląsku Cieszyńskim
Muzeum Beskidzkie im.A.Podżorskiego w Wiśle wspólnie ze Stowarzyszeniem Obywatelskim Ducatus Teschinensis przygotowały ekspozycję poświęconą tematyce Żydów cieszyńskich. Wernisaż odbył się 20 lutego br. o godz.15.00. Wystawa poszerzona trafiła do Wisły z Muzeum Śląskiego z Cieszyna. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz z unikalnymi zdjęciami i opisami autorstwa prof. dr hab. Janusza Spyry. Prezentowane fotogramy zostały udostępnione przez archiwa, muzea oraz osoby prywatne.
Prezentowane zdjęcia ilustrowały nie tylko życie religijne społeczności żydowskiej i tematy historyczne, ale przybliżały sylwetki ludzi, mówiły o ich pasjach i działalności zawodowej i społecznej. Obejmowały również rozdział tragicznej przeszłości, związanej z Zagładą czyli Holocaustem. Z osób współczesnych zaprezentowano postaci prof.Richard.a Pipes.a, znanego historyka i byłego doradcy prezydenta USA Ronalda Reagana, urodzonego w Cieszynie oraz Józefa Kornbluma, urodzonego w Pruchnej(1917-2008).
W latach dziewięćdziesiątych, Muzeum cieszyńskie przygotowało podobną wystawę, ale liczba prezentowanych eksponatów znacznie przewyższała tą wiślańską. Profesor Spyra wspomniał w Cieszynie o przygotowywanym albumie poświęconym Żydom, który ma się ukazać jeszcze w tym roku.
Punktem kulminacyjnym wystawy był sygnał na rogu baranim (szofarze) instrumencie dętym o charakterze liturgicznym. Dźwiękiem tym ogłaszano niektóre święta (m.in.Rosz ha-Szana czy Jom Kippur). Donośny dźwięk mocno zabrzmiał w uszach słuchaczy. Róg ten był kiedyś przechowywany w synagogach. Walory tego instrumentu profesjonalnie zaprezentował Pan Sekretarz Wisły, Jan Cieślar. Z kolei Pani Lidia Hławiczka, przeprowadziła interesującą prezentację multimedialną, wprowadzając gości w nastrój
muzyki i tańca żydowskiego.
Na zakończenie, dyr.Muzeum, Pani dr Małgorzata Kiereś poprosiła zebranych by zachęcili młodych ludzi do obejrzenia wystawy, by poznali historię, obyczaje i ludzi, których czas przeminął, a którzy mocno związani byli z Ziemią Cieszyńską, na której żyli i którą kochali.
whr
pełny foto serwis:
www.wisla.fotolog.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.