Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

„Zamarski w czasach austriackich”

"Zamarski w czasach austriackich" to tytuł drugiej prelekcji Rudolfa Mizi z cyklu "Z przeszłości Zamarsk...", która odbyła się w sobotnie popołudnie 20 kwietnia 2013r. w Salce Spotkań w budynku O.S.P. Zamarski. 

Tym razem uczestnicy tej podróży w przeszłość mogli dowiedzieć się na czym polegała gospodarka folwarczno-gospodarska, czym była dwupolówka i trójpolówka, jakimi narzędziami chłopi uprawiali ziemię oraz gdzie w Zamarskach znajdował się "Pastuszyniec". Następnie Pan Rudolf opowiedział o czasach wojny 30-letniej (1618-1648), podczas których Zamarski cierpiały przez częste klęski żywiołowe, przemarsze różnych armi i wojny religijne. W 1647r. miała miejsce walka Austriaków ze Szwedami w Zamarskach na „Bachorku”.

Kolejnym zagadnieniem była "Sprawa kościoła". Tu usłyszeć można było o spalonym doszczętnie kościółku w 1585r. i odbudowanej w tym samym roku dzwonnicy. Zaś w 1731 r. dzięki staraniom i pomocy właściciela wsi hr. Henryka Fryderyka Wilczka do istniejącej wieży dobudowano kościół, który przetrwał do naszych czasów. W tamtych czasach kościół przechodził na przemian z rąk ewangelików w ręce katolików. Kolejnymi tematami było "Nasilenie sie gospodarki pańszczyźnianej", "Pańszczyzna w habsburskiej Komorze cieszyńskiej 1802 - 1848" oraz "Wiosna Ludów 1848". Ciekawostką jest informacja, że w latach 60 XIX w. powstają rady gminne z wójtem na czele, a dawniejszymi wójtami Zamarsk byli: Paweł Macura, Andrzej Siedlok, Paweł Pniok, Jerzy Goryl.

Na zakończenie prelekcji sołtys Zamarsk zaprosił w imieniu organizatorów czyli Pana Rudolfa Mizi, Rady Sołeckiej i Gminnej Biblioteki Publicznej na kolejne spotkanie z historią, które odbędzie się w czerwcu, a którego tematem będzie "Oświata i Kultura". Sołtys podziękował również Pani Annie Więcek za poczęstunek w postaci pysznych rogalików, które osłodziły to kolejne wspaniałe spotkanie historyczno-integracyjne.

K.Z.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.