Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Znakomity wynik mechaników ustrońskiego technikum

      Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie udostępniła na swojej stronie internetowej wyniki egzaminów zawodowych, które odbyły się w sesji zimowej 2022r. Wyniki dla poszczególnych kwalifikacji podane są dla całego województwa śląskiego, powiatów oraz dla konkretnych szkół. Mechanicy z klasy 4A ustrońskiego technikum zdawali egzamin z kwalifikacji MG.44 „Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń” i osiągnęli wynik tzw. zdawalności 100%. Zdawalność w województwie śląskim wyniosła dla tej kwalifikacji 81,48%, natomiast dla powiatu cieszyńskiego 95,8% (złożyły się na nią wyniki uczniów ustrońskiego oraz cieszyńskiego technikum).

      Z powyższego zestawienia wynika więc, że uczniowie ZST w Ustroniu osiągnęli z ww. kwalifikacji wyniki o prawie 20% lepsze od średniej wojewódzkiej. Aby uzyskać taki wynik, uczniowie musieli opanować wiadomości i umiejętności z zakresu obliczeń wytrzymałościowych, procesów technologicznych obróbki i montażu, organizacji produkcji oraz modelowania 2D w programie AutoCAD, przygotowując się do egzaminu przez całe I półrocze pod kierunkiem mgra inż. Marka Sikory. Warto przypomnieć, że poprzeczka w przypadku egzaminów zawodowych jest ustawiona bez zmian na bardzo wysokim poziomie – próg dla części pisemnej wynosi 50%, a dla części praktycznej aż 75% (dla porównania próg dla egzaminu maturalnego to 30% dla części pisemnej, a egzaminy ustne nie odbywają się w ogóle od maja 2020r. z powodu pandemii koronawirusa).

      W opisanej sytuacji wszyscy mechanicy z klasy 4 zasługują na złoty medal, a szczególne wyróżnienie należy się Jakubowi Cieślarowi, który z części pisemnej uzyskał 90%, a z części praktycznej 100% punktów oraz Dawidowi Krężelokowi – odpowiednio 88% i 100%.

      Warto również podkreślić, że ta sama grupa mechaników zdawała w ubiegłym roku szkolnym w sesji letniej egzamin z kwalifikacji MG.19 „Użytkowanie obrabiarek skrawających” uzyskując również zdawalność 100%, a do osiągnięcia tego wyniku oprócz wspomnianego już nauczyciela wielki wkład pracy wnieśli mgr Aleksandra Kozieł oraz mgr inż. Marek Błahut. Tym samym wszyscy mechanicy mają już na swoim koncie zdane egzaminy z obu kwalifikacji i po ukończeniu szkoły otrzymają dyplomy technika mechanika.
      Gratulujemy uczniom i przygotowującym ich do egzaminów nauczycielom naprawdę znakomitych wyników i życzymy takich samych wyników obecnym trzecioklasistom, których czekają egzaminy już w czerwcu tego roku:)
Na zakończenie warto dodać, że ustrońskie technikum kształci również techników informatyków i techników programistów oraz we wszystkich zawodach w wielozawodowej szkole branżowej.

Marek Sikora 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.