Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 745komentarzy: 0

Matematyczny podwieczorek w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego

2017.03.20 18:28

Autor: alicja_cz1

Mogłoby się wydawać, że w piątek uczniowie niecierpliwie czekają na ostatni dzwonek, obwieszczający weekendowe lenistwo. Po południu w szkole już nikogo nie ma, nic się nie dzieje – puste korytarze wypełnia już tylko cisza. Tym razem w SPTE było inaczej. O godzinie 17:00 rozpoczął się „Podwieczorek z matematyką”. Głodni matematycznych ciekawostek, logicznych zmagań i dobrej zabawy ponownie wypełniliśmy szkolny korytarz gwarem, uśmiechem i niezwykłymi emocjami.

To wszystko za sprawą niezwykłej, niebanalnej i przede wszystkim niewymiernej liczby π. Dość szybko poznaliśmy ją bliżej i mogliśmy zacząć mówić do niej po imieniu – Ludolfina została naszą nową koleżankąJ Niektórzy poznali ją bardzo dobrze. Tola z klasy 5b zapamiętałą aż 200 cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, Kinga z klasy 4b – 111 cyfr, a Michalina z klasy 4b – 104 cyfry!!!

Choć powiedziano nam, że dzieląc obwód koła przez jego średnicę otrzymamy zawsze stałą liczbę – w przybliżeniu 3,14 - nie zaszkodzi sprawdzić to jeszcze samemu. W ruch poszły metry krawieckie, kalkulatory, i przeróżnie okrągłe przedmioty od hula-hopów, poprzez płyty i pokrywki garnków do bransoletek. Ukryta w kole liczba Pi została przez nas zdemaskowana J

Potem jeszcze badaliśmy cyfry z rozwinięcia liczby Pi szukając w nim np. liczby oznaczającej numer naszej Sali matematycznej, czy liczby mówiącej ile lat miałby dziś Albert Einstein. Bawiliśmy się mnemotechniką piczy Pi oraz rozkodowaliśmy z jej pomocą pewien układ cyfr, który okazał się numerem telefonu do naszej szkoły.

Jak to bywa w szkole przyszedł czas na sprawdzian. Może to dziwne, ale my uwielbiamy takie sprawdziany! Test za pomocą aplikacji Kahoot! uaktywnił każdego.

W drugiej części wieczoru zafundowaliśmy naszym umysłom istną siłownię – rozpoczęliśmy grywalizację w ośmiu kategoriach. Na całym drugim piętrze toczyły się zacięte pojedynki, w których wystartowało ponad 70 uczestników – uczniów, rodziców i sympatyków SPTE.

W tym samym czasie wykazać się można było zdolnościami kulinarnymi i dzięki uprzejmości pizzerii „La Nostra” uformować z ciasta niemal idealne koło, na bazie którego powstała jedyna w swoim rodzaju  πz2a J

Wyniki grywalizacji:

·         PRZEWROTNE MOTYLKI – Marta Chudecka (6a)

·         BLOKUS – Nikola Niżnikiewicz (5a)

·         KTO DRUGI, TEN LEPSZY – pan Daniel Wadowski

·         QWIRKLE – Dominika Frolik (4a) i Grzegorz Ondrzejek

·         RUMMIKUB – Filip Zasada (4b)

·         X-TILES – Gabrysia Czudek (5b)

·         BUDOWA ZAMKU – Pola Gibiec (6a) i Mikołaj Swakoń

·         GRA ZE ŚLIWKĄ NA OKŁADCE I LICZBĄ PI W TLE – Dominik Michalik (5b)

 

„Liczba Pi w pizzy ukryta”

·         Pola Gibiec (6a)              3,13

·         Ania Wąs (5a)                  3,16

·         Julka Markuzel (5a),  Magda Macura (6a) i Marcin Hanczaruk (6a)       3,11

Emilka Czauderna (4a) i Marta Górnik (4b) – 3,17

·         Amelia Koło (5a)            3,18

 

 

Nagrody rozdamy niebawem – na apelu. Dziękujemy wszystkim za udział w „Matematycznym podwieczorku”. Mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze, jak my

zródło: OX.PL
dodał: alicja_cz1 2017.03.20 18:28
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .