Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
kontakt24

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Mechanicy ZST Ustroń znowu na szóstkę!

Mechanicy ZST Ustroń znowu na 6!

       W pierwszym tygodniu kwietnia Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła wyniki egzaminów zawodowych, które odbyły się w sesji zimowej, w styczniu br. Komisja na swojej stronie internetowej podaje dane na temat poszczególnych kwalifikacji dla województwa śląskiego, powiatów oraz dla konkretnych szkół. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanik z klasy 5PT zdawali egzamin z kwalifikacji MEC.09 „Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń”, która związana jest ze specjalizacją programisty i operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Należy podkreślić, że technikum w Ustroniu jest jedyną szkołą średnią w naszym powiecie kształcącą w tej, tak poszukiwanej na rynku pracy  specjalizacji.

      Egzamin, o którym mowa zdali wszyscy mechanicy, osiągając tym samym wynik tzw. zdawalności 100%, zapewniając jednocześnie taki sam wynik cieszyńskiemu powiatowi. Dla porównania, zdawalność tego egzaminu w województwie śląskim wyniosła tylko 65,58%, czyli uczniowie ZST w Ustroniu osiągnęli wynik o prawie 35% lepszy od średniej wojewódzkiej!

      W celu uzyskania takiego wyniku, uczniowie musieli opanować wiadomości i umiejętności z zakresu obliczeń wytrzymałościowych, procesów technologicznych obróbki i montażu, organizacji produkcji oraz modelowania 2D w programie AutoCAD, przygotowując się do egzaminu pod kierunkiem mgra inż. Marka Sikory. Warto wspomnieć, że wymagania w przypadku egzaminów zawodowych są bardzo wysokie, próg zdawalności dla części pisemnej wynosi 50%, a dla części praktycznej aż 75% (dla porównania próg dla egzaminu maturalnego to 30%).

      Mechanicy z 5PT zdawali w sesji letniej 2022r. egzamin z kwalifikacji MEC.05 „Użytkowanie obrabiarek skrawających” uzyskując również 100% wynik, a do osiągnięcia tego wyniku oprócz wspomnianego już nauczyciela wielki wkład pracy wnieśli mgr Aleksandra Kozieł oraz mgr inż. Marek Błahut. Tym samym wszyscy mechanicy mają już na swoim koncie zdane egzaminy z obu kwalifikacji i po ukończeniu szkoły otrzymają dyplomy technika mechanika. Spisali się naprawdę na 6!

      Uczniom i przygotowującym ich do egzaminów nauczycielom należą się gratulacje za tak znakomite w skali województwa śląskiego wyniki!

      Przy okazji warto też wspomnieć, że ustroński Zespół Szkół Technicznych ma w swojej ofercie edukacyjnej dla absolwentów szkół podstawowych także inne, oprócz technika mechanika, atrakcyjne zawody, takie jak technik informatyk oraz technik programista, a szkoła branżowa oferuje możliwość kształcenia w dowolnym zawodzie z praktykami u pracodawców prywatnych lub zdobywanie zawodu elektromechanika z praktyką na warsztatach szkolnych.

      Szczegółowe dane na temat wyników egzaminów zawodowych dostępne są na stronie OKE w Jaworznie pod linkiem:

https://oke.jaworzno.pl/www3/2020/03/18/wyniki-egzamin-zawodowy/

Marek Sikora

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.