Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1632komentarzy: 0

Uniwersytet Śląski w Cieszynie w 10. Cieszyńskiej Nocy Muzeów

2017.06.02 08:03

Autor: UŚ Cieszyn

26 maja odbyła się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie 10 edycja Nocy Muzeów, w której przygotowanie, podobnie jak w roku ubiegłym, włączyły się cieszyńskie wydziały Uniwersytetu Śląskiego. Studenci, absolwenci i pracownicy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego UŚ przygotowali szereg wydarzeń, adresowanych zarówno dla najmłodszych, jak również dorosłych mieszkańców Cieszyna.  

Najwięcej wydarzeń zostało zlokalizowanych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie odbyły się różnorodne warsztaty w wykonaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną pod opieką mgr Jolanty Gisman-Stoch (w ramach Nocy Twórczości Animatora – „Noc z Kopciuszkiem”). Dla licznie przybyłych dzieci w parku zlokalizowanym przy Muzeum odbyły się także  gry i zabawy naszych dziadków, które poprowadziła dr Katarzyna Marcol wraz ze studentami pedagogiki ZEW. W muzealnej piwnicy odbyły się warsztaty makowe prowadzone, jak co roku, przez mgr Jakuba Staronia oraz dr Renatę Stefańską-Klar. W pięknych wnętrzach muzeum odbył się  koncert Chóru Niemego Uniwersytetu Śląskiego oraz warsztaty z języka migowego prowadzone przez mgr Annę Wojtas-Rduch. Nie zabrakło również występów artystycznych w wykonaniu studentów i pracowników Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego. Folklor muzyczny Karpat zaprezentował Międzywydziałowy Zespól Folkowy FolkUŚ, pod kierunkiem dr Magdaleny Szyndler, a dr Bogusław Jan Bemben wraz ze studentami z Instytutu Muzyki zaprezentował dwie baśnie muzyczne „O młodzieńcu, który nie znał strachu” oraz „Alladyn”.

W zlokalizowanej nieopodal cieszyńskiego muzeum galerii UL Kultury, miała miejsce interdyscyplinarna wystawa prac studentek Wydziału Artystycznego z pracowni dr Pauliny Poczętej (Zakład Rysunku Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ).

Punktem kulminacyjnym wydarzeń Nocy Muzeów na cieszyńskim rynku  był spektakl uliczno-kuglarski z elementami fireshow w wykonaniu studentów animacji, po którym wszystkich zebranych zaproszono do wspólnego odtańczenia walca.

W Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się prezentacja fragmentów bajki muzycznej dla dzieci pt. „Tajna misja Bombika” pod kierunkiem dr Aleksandry Zeman z Instytutu Muzyki i ks. Bogusława Zemana SSP. Jako Słoń Bombik wystąpił Szymon Goraus, jako wokaliści: Alicja Olschowsky, Marlena Zając, Aneta Witosz oraz Michał Kasztura, piano i aranżacje – dr Karol Pyka.

W różnych miejscach zlokalizowanych w pobliżu Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz w okolicach cieszyńskiego rynku można było spotkać naszą wspaniała maskotkę uniwersytecką – Usiołka (w którego wcielił się Mateusz, student etnologii). Usiołek pojawiając się w różnych miejscach budził uśmiech na twarzach (nie tylko) najmłodszych, rozdawał cukierki oraz cierpliwie pozował do zdjęć.

 

Łącznie w 18 wydarzeniach przygotowanych przez pracowników i studentów cieszyńskich wydziałów UŚ udział wzięło blisko 90 osób, za co serdecznie dziękujemy. 

zródło: OX.PL
dodał: UŚ Cieszyn 2017.06.02 08:03
drukuj artykuł

Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją .