Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs Wiedzy o Regionie pt. „Śląsk Cieszyński - moja mała Ojczyzna wczoraj i dziś“

We wtorek 22.05.b.r.  odbył się w Szkole Podstawowej nr1 im. J. Korczaka w Brennej już  XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie pt. „Śląsk Cieszyński – moja mała Ojczyzna wczoraj i dziś“. Uczniowie klas 6-7 SP i Gimnazjum musieli wykazać się znajomością kultury, literatury, historii, geografii, architektury, przyrody, zagadnień dot. turystyki całego obszaru Śląska Cieszyńskiego od Ostrawicy do Białej, łącznie z Zaolziem. Od kilku lat honorowy patronat nad konkursem sprawuje były  premier prof. Jerzy Buzek. Jest on fundatorem głównej nagrody w konkursie – wyjazdu zwyciężcy testu indywidualnego /w tym roku do/ Parlamentu UE w Strasburgu.. 

Pytania do konkursu przygotowują i konkurs przeprowadzają społecznie przewodnicy z Koła Przewodników  Beskidzkich i Terenowych w Cieszynie. W konkursie startowała również  szkoła spoza powiatu cieszyńskiego (z Rudzicy). Celem organizatorów jest objęciem konkursem także polskie szkoły z Zaolzia.

W tym roku indywidualnie konkurs wygrała uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Żeromskiego w Brennej Amelia Frączek. Zespołowo wygrała trzyosobowa drużyna z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie: drugie miejsce zajęła drużyna z SP nr 2 w Brennaj, a trzecie miejsce uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Rudzicy.

Nagrodą główną w tegorocznym konkursie jest wyjazd b. młodej laureatki  do Parlamentu Europejskiego do Strasburga. W czasie konkursu wykład pt. „Rok 1918 na Śląsku Cieszyńskim – 100-lecie odzyskania niepodległości“ wygłosiła znana regionalistka p. Władysława Magiera, zwracając uwagę na zaangażowanie kobiet w tym czasie w życie społeczne i polityczne na Śląsku Cieszyńskim.. Założycielka i kierowniczka zespołu regionalnego „Mała Brenna“ p. Anna Musioł zaprezentowała w ciekawy sposób elementy ubioru w stroju breńskim( górali śląskich). Szczególny aplauz uczniów zyskał pokaz wokalny pani Ani, ktora posiada niezwykle szeroki tembr głosu.

 W przyszłym roku konkurs odbędzie się w Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, ponieważ  jego uczniowie wygrali drużynowo konkurs.

 Serdecznie zapraszamy za rok do rywalizacji  szkoły ze Śląska Cieszyńskiego, a tegorocznym zwyciężcom gratulujemy.

 oprac. Piotr Skałka

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją