Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Laureaci z ,,Dwójki"

Wojewódzki konkurs historyczny pt: „Sto lat dziejów polskiej techniki”

Polska Niepodległa to kraj, w którym myśl techniczna mogła się swobodnie rozwijać. Zwłaszcza w okresie międzywojennym powstało szereg interesujących konstrukcji, dziś już nieco zapomnianych, ale w znacznym stopniu wpływających na postęp cywilizacyjny.

W 2018 roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też chcąc przywrócić młodemu pokoleniu pamięć o ciekawych i nowatorskich w swoim czasie konstrukcjach, skromnych ludziach, oddających swój talent i uzdolnienia „pro publico bono” (dla dobra publicznego), nieszukających pieniędzy ani ulotnej sławy, Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej zorganizował konkurs historyczny „Sto lat dziejów polskiej techniki”. Konkurs objęty został patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań dziejami polskiej myśli technicznej oraz kształtowanie dumy z dorobku polskich konstruktorów. 

Pięciu uczniów SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie zakwalifikowało się do II etapu. Byli to: Hankus  Marek, Tokarczyk Weronika, Wołga Stanisław, Rymanowska Maja oraz Bajda Dominika.

W II etapie konkursu, a zarazem  w jego finale, laureatem została Tokarczyk Weronika za prezentację pt.: „Wizjonerski polski samochód XX wieku FSO Syrena SPORT”.
Trzecie miejsce zajął Wałga Stanisław z prezentacją pt.: „Polskie konstrukcje techniczne. Motoryzacja XX wieku”. Wyróżnienie otrzymała Bajda Dominika za prezentację pt.: „Kazimierz Prószyński”.

 

Agata Granda

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją