Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w SP 3 Cieszyn

11 listopada 2018 roku świętowaliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem, na terenie całego kraju i poza jego granicami, podejmowano różnorodne inicjatywy pod wspólnym hasłem Dla Niepodległej.
Społeczność naszej szkoły także włączyła się w uroczyste obchody. 28 września 2018 roku uczniowie klas VIII mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Mobilne Muzeum Multimedialne pod patronatem pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które zawitało do naszego miasta. Narracja wystawy przygotowanej za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, koncentrowała się wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. To nietypowe spotkanie z historią wywarło duże wrażenie na oglądających ekspozycję.
20 października reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym Sztandary Niepodległości, które odbyło się na rynku. Relacja z tego pięknego koncertu dostępna jest w internecie - polecamy obejrzeć ją wszystkim tym, którzy nie mogli wziąć w nim udziału.
6 listopada gościliśmy w siebie pana Stanisława Sielickiego, autora widowiska edukacyjnego zatytułowanego Wielcy Polacy. Prowadzący zabrał naszych uczniów na ciekawy spacer w odległe czasy i miejsca. Poprzez gry i zabawę uczestnicy wydarzenia zgłębiali wiedzę na temat sławnych Polaków i historii naszej ojczyzny.
Tego samego dnia odbył się także szkolny konkurs recytatorski Dla Niepodległej, podczas którego uczniowie klas I-III prezentowali wybrane wiersze o tematyce niepodległościowej. Laureaci: Emanuel Olszar (z klasy 1b), Julianna Branny (z klasy 1b) oraz Julia Klimosz (z klasy 1b) będą reprezentować „Trójkę” na uroczystej gali, która odbędzie się 23 listopada 2018 roku w cieszyńskim Domu Narodowym.
9 listopada, punktualnie o 11:11, uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie wykonali Mazurka Dąbrowskiego. Odświętnie ubrani, z dumą i radością w sercach odśpiewaliśmy nasz hymn. Następnie uczniowie wszystkich klas zebrali się na boisku szkolnym, by za pomocą białych i czerwonych kartek, wspólnie uformować polską flagę. Tego dnia, zajęcia lekcyjne upływały wszystkim na rozmowach dotyczących naszego kraju, jej historii, tradycji i kultury. Wszyscy czuli wyjątkowość zbliżającego się święta.
Pięknym zwieńczeniem przedsięwzięć związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości było zajęcie I miejsca w międzyszkolnym konkursie plastycznym przez uczennicę naszej szkoły - Annę Dzwonkowską. Zwycięski projekt pocztówki o tematyce niepodległościowej opatrzony wymownym hasłem Piękna Polska to wolna Polska będziemy mogli podziwiać na co dzień. Pocztówka ósmoklasistki została umieszczona na jednym z miejskich autobusów przemierzających cieszyńskie ulice.
Miejmy nadzieję, że wyjątkowa atmosfera, idea wolności i wspólnoty, które towarzyszyły nam w trakcie różnorodnych przedsięwzięć związanych z dniem 11 listopada na stałe zagoszczą w naszym życiu. Wolność to bez wątpienia jedna z najcenniejszych wartości, dlatego doceniajmy ją i pielęgnujmy każdego dnia.
Zespół ds. Promocji Szkoły

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
kontakt z redakcją