Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Przebudowa DW941 w Ustroniu - spotkanie w OSP Polana

"Nic o nas bez nas” - mówią zaniepokojeni mieszkańcy Ustronia. Kilkadziesiąt osób spotkało się w środę 3 sierpnia w strażnicy OSP Ustroń Polana na zaproszenie Rady Osiedla. Powód? Projekt przebudowy obwodnicy Ustronia - Drogi Wojewódzkiej 941.

- Na początku roku Komisja Infrastruktury Rady Miasta Ustroń wystąpiła z wnioskiem do Burmistrza Ustronia o wystosowanie pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach w celu pozyskania koncepcji przebudowy obwodnicy. O czym donosiły media - mówił w czasie spotkania Radny miasta Ustroń Damian Ryszawy.

- W czerwcu otrzymaliśmy odpowiedź od Zarządu Dróg Wojewódzkich wraz ze wstępnym projektem. Dziś go państwu prezentujemy. Po zapoznaniu się z dokumentami wraz z Radą Osiedla Ustroń Polana doszliśmy do wniosku iż jest ona absolutnie nie do zaakceptowania - podkreślił Ryszawy.

- W związku z tym, wraz z ekspertami z zakresu budownictwa dróg, przygotowaliśmy uwagi do tego projektu z rozwiązaniami, które wpłyną przede wszystkim na bezpieczeństwo pokonywania obwodnicy. Pismo zostało podpisane przez część radnych, przewodniczącego Rady Osiedla Polana pana Romana Zorychtę i złożona w urzędzie miasta na ręce burmistrza z prośbą o wysłanie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach i Marszałka Województwa Śląskiego - zaznaczył radny.

Wśród zaproszonych gości oraz zainteresowanych mieszkańców był także dr hab. inż. Marcin Staniek z Politechniki Śląskiej, który omówił wstępny przebudowy obwodnicy Ustronia (DW 941) zaproponowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

- Według tego projektu cofamy się do tego co było przed zmianą organizacji ruchu na obwodnicy, przy osiedlu Manhatan, czyli do skrzyżowania gdzie dochodziło do wielu śmiertelnych wypadków - wskazywał dr hab. inż. Marcin Staniek.

Planowa przebudowa została podzielona na trzy odcinki. Odcinek 1 - od skrzyżowania ul. Cieszyńskiej do ul. 3 Maja droga dwujezdniowa, czteropasowa z przebudową lub zamknięciem istniejących skrzyżowań; Odcinek 2 - od ul. 3 Maja do ul. Wiślańskiej droga jednojezdniowa, trzypasowa. W Wiśle: Odcinek 3 - budowa drogi po nowym śladzie poza terenami zabudowanymi od ul. Wiślańskiej do ul. Ustrońskiej (okolice skrzyżowania z ul. Gahura przed mostem na Wiśle). Zamknięte mają być ustrońskie skrzyżowania z ulicą Myśliwską, Wierzbową, Lipową i cały ruch ma być skanalizowany przez tzw. drogi techniczne. Przebudowane mają być skrzyżowania z ulicą Drozdów i Akacjową.

Bardzo dużym utrudnieniem dla mieszkańców dzielnicy Polana mieszkających przy wyciągu Kolei Linowej „Czantoria” ma być przeniesienie ruchu i wjazdu na obwodnicę na skrzyżowaniu z ulicą Wczasową.

- To rozwiązanie spowoduje bardzo duży problem z wjazdem na drogę 941 - przekonywał Roman Zorychta z Rady Osiedla Ustroń Polana. - Przecież w weekendy, święta, wakacje na parkingach pod Czantorią stoi nawet kilkaset aut. Czy wyobrażacie sobie państwo wyjazd tych aut i samochodów mieszkańców? To będą gigantyczne korki! Mało tego z planu wynika, że utracimy ciąg pieszy chodnik w stronę centrum miasta! Czy osoby, które podpisały się pod tym projektem w ogóle zwróciły uwagę na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców? Odpowiedź nasuwa się sama - grzmiał Zorychta

Z planu wynika, również, że ma odbyć się przebudowa skrzyżowania obwodnicy z ul. 3 Maja (droga powiatowa 2607S obecnie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną) w tym zamknięcie wyjazdu w stronę Wisły.

- Doszlismy zatem do wniosku by powołać stowarzyszenie, które ma celu przystąpić do opracowania takiego sposobu przebudowy obwodnicy miasta, by zostały wzięte pod uwagę takie rozwiązania komunikacyjne by móc bezpiecznie i komfortowo włączać się do ruchu i żyć w pobliżu obwodnicy. – zaproponował Radny Damian Ryszawy. – Spotkanie inicjujące powstanie stowarzyszenia odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 18 również w strażnicy OSP Ustroń Polana. – zakończył Damian Ryszawy.

Następnie wszyscy mieszkańcy obecni na spotkaniu mogli zapoznać się z projektem przygotowanym w formie papierowej i porozmawiać z ekspertami, radnymi i innymi osobami.

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.