Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Uczniowie Technikum o transplantacji

Uczniowie Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej postanowili przekonać mieszkańców śląska do idei transplantacji. W tym celu realizują projekt społeczny „Ostatni Dar”.

Zdecydowaliśmy się podjąć ten temat, bo jest on ważny, ale naszym zdaniem pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję. Pragniemy, by pobranie organów do przeszczepu przestało budzić lęk i grozę, a kojarzyło się z życiem, miłością i najcenniejszym darem zmarłego. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro.

Projekt ruszył na początku stycznia. W czasie ferii odwiedziliśmy z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów.

Przeprowadziliśmy wywiad z ks. Piotrem Sadkiewiczem, który jest znany z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny tłumaczył, że dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości. „Zmartwychwstanie nie jest Zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym” - mówił.

Historią swego życia podzieliła się z nami biorczyni serca, absolwentka naszej szkoły – Pani Jadwiga Noga. Chcieliśmy spotkać się z większą liczbą biorców, niestety aktualna sytuacja na świecie uniemożliwiła nam to.

W końcu stworzyliśmy reklamę społeczną, w której przekonujemy do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli (takie zaprojektowane przez nas oświadczenia chcemy rozdawać na ulicach miast, gdy będzie już taka możliwość). Zdjęcia do filmu wykonał Kamil Lorek z 4 TG w murach naszej szkoły – tym samym nawiązaliśmy do historii tego budynku, w którym mieścił się szpital wojskowy za czasów II wojny światowej. W reklamie zagrali uczniowie Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz z 4 AO, Igor Żukowski z 3 AN. Młode projektantki mody z klasy 3 TM Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk dodatkowo uszyły pluszowe organy, dzięki którym swój przekaz możemy kierować do wszystkich osób, bez względu na wiek.

Akcja znalazła uznanie wśród wielu instytucji. Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Katowic, Chorzowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca oraz Żor, Burmistrz Miasta Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, Starosta Cieszyński, Starosta Bielski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej. Projekt bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

 

Link do reklamy społecznej:  https://youtu.be/bWE0K8L-8qs

 

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.