Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

Wendelinaria 2019 i spotkanie z Marcinem Wilkiem

Tegoroczna IV edycja Wendelinariów, odbyła się 22 listopada pod hasłem "Mosty, nie mury – w stronę kultury spotkania". Przyciągnęła do Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy naukowców i słuchaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Gościem specjalnym była w tym roku legenda „Solidarności” Grażyna Staniszewska, która na przykładzie własnych doświadczeń opowiadała o porozumieniu mimo różnic.

Szeroki zakres tematyczny i wysoki poziom referatów sprzyjał ożywionym dyskusjom. Odbywające się od kilku lat w Rudzicy seminarium naukowe zyskuje z każdym rokiem na popularności – czego dowodzi również liczba zgłoszonych wystąpień na tegoroczną edycję. Coroczne „Wendelinaria” są wydarzeniem, które buduje pozytywne skojarzenia z miejscowością i regionem – oraz sprzyja jego rozpoznawalności. Organizatorem spotkania jak co roku było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, patronat merytoryczny nad nim objęło Polskiego Towarzystwo Socjologiczne oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Jasienicy możliwa było wydanie publikacji dokumentującej wystąpienia z poprzedniego roku.

Wydarzeniem towarzyszącym „Wendelinariom” było także spotkanie z pisarzem Marcinem Wilkiem - autorem głośnej książki "Pokój z widokiem. Lato 1939" (WAB, 2019). Jest ona fantastycznym reportażem z Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jeden z rozdziałów poświęcony został Rudzicy, a jego bohaterką jest Aniela Gawlas, relacjonująca życie na wsi latem 1939 roku – która również wzięła udział w spotkaniu. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Rudzicy i stało się okazją zarówno do wspomnień, jak i szerszej refleksji nad historią miejscowości.

Zdjęcia. Katarzyna Zolich, Rafał Cekiera, Damian Świńczyk

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.