Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

XXII Cieszyński Rodzinny Rajd Rowerowy

Po fali nieustających opadów dnia 26 maja 2019r.  w tzw. „oknie pogodowym” odbyła się XXII edycja Cieszyńskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, zorganizowanego przez TKK PTTK  „Ondraszek”. Komandorem rajdu był Aleksander Sorkowicz-Olo.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: p. Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna, p. Sylwia Cieślar Wójt Gminy Goleszów oraz p. Ryszard Mazur Honorowy Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Celem rajdu było propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę oraz poznanie walorów krajoznawczych Ziemi Cieszyńskiej, a zwłaszcza urokliwych terenów gminy Goleszów. W rajdzie udział wzięło ok. 70 uczestników. Byli to przedstawiciele kilku pokoleń od wnuków po dziadków.

Start zorganizowano na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków. Osobne stoisko przygotowała również Straż Miejska, na którym  w ramach prowadzonej od ubiegłego roku akcji, zainteresowani mieli możliwość specjalnego oznakowania swoich  rowerów zapobiegającego ich kradzieży.

Obecny na starcie Honorowy Prezes O/PTTK w Cieszynie p. Ryszard Mazur przekazał  słowa uznania uczestnikom, życząc pozytywnych wrażeń i bezpiecznego pokonania trasy. Do życzeń w swojej wypowiedzi nawiązał również Zastępca Burmistrza Cieszyna p. Krzysztof Kasztura, który jednocześnie był uczestnikiem rajdu. Następnie uczestniczącym w imprezie matkom z okazji Ich Dnia złożono serdeczne życzenia, poparte drobnym upominkiem.

Prezes klubu Zbigniew Pawlik-Rechtór przekazał szczegółowe informacje o trasie i  jej atrakcjach. Zgodnie ze scenariuszem trasę można było pokonać indywidualnie biorąc udział w rowerowej grze terenowej, bądź zgodnie z przepisami ruchu drogowego  w niewielkich grupach na kilku trasach przygotowanych i pilotowanych przez działaczy klubowych. Gra terenowa polegała na zlokalizowaniu w terenie miejsc  wg mapy startowej i finalnie odgadnięciu zaszyfrowanego hasła. Z tym zadaniem postanowiło się zmierzyć osiem zespo-łów. W celu udzielenia ewentualnej pomocy technicznej bądź medycznej oczekiwał przygotowany samochód techniczny. Wszystkie trasy liczyły ok. 20 km i prowadziły na metę zlokalizowaną w Goleszowie na górze Chełm.

Na symboliczny sygnał startowy  R.Mazura wyruszono w drogę. Na trasie uczestnicy zostali poczęstowani smakowitymi wafelkami „Prince Polo” i po ok. dwóch godzinach wszyscy dotarli na metę, gdzie otrzymali ciepły posiłek.

Następnie przystąpiono do realizacji zaplanowanego bloku konkursów. Rozegrano następujące konkurencje, w których zwyciężyli: 

Synchroniczny bieg w workach (konkurs dla dzieci): 

  1. Weronika Kula. 2. Sebastian Pieczonka,3.Milena Chrapek

 Konkurs  „ pompowania dętki na czas w rowerowym kole”:

  1. Łukasz Krawczyk ,2. Marek Gazur, 3. Wacław Pieczonka

 Konkurs rzutu oponą :

  1. Mirosław Kula, 2. Grzegorz Sawka, 3. Aleksander Sorkowicz

 Konkurs rzut lotkami  do tarczy:

  1. Marek Gazur, 2.Grzegorz Sawka, 3. Piotr Hamera

 Konkurs znajomości z przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów

  1. Marian Wlach, 2.Aleksander Sorkowicz, 3.Wacław Pieczonka

 Konkurs rodzinne odgadywanie hasła: 

  1. Sebastian i Barbara Pieczonka 2. Radosław i Łukasz Pawlik, 3.Marcin i Grażyna Socha

Zwycięzcy powyższych  zmagań konkursowych  otrzymali nagrody rzeczowe.

Przybyły na metę p. Rafał Glajcar Zastępca Wójta Gminy Goleszów w imieniu władz gminnych powitał serdecznie uczestników rajdu, pogratulował kondycji i zapraszał do częstszego penetrowania uroczych zakątków tej niezwykle gościnnej gminy, w tym w ramach następnych rajdów tego typu. Należy zaznaczyć, że już niejednokrotnie klub Ondraszek korzystał  z gościnności i przychylności tutejszych władz. Wystarczy wspomnieć, że kolejne  edycje  rajdów rodzinnych w 2017 i 2018 roku odbyły się właśnie na terenie gminy: w Goleszowie Równi oraz Cisownicy.

Najbardziej oczekiwaną  częścią imprezy było niewątpliwie  wręczenie głównych nagród w następujących kategoriach:

1/ W kategorii „ Najliczniejsza Rodzina Rajdowa” puchar ufundowany przez Burmistrza Miasta  Cieszyna otrzymała czteroosobowa rodzina p. Prochotów z Cieszyna.

2/ W kategorii „uczestnicy z najdalszych miejscowości”:  piękne statuetki  ufundowane przez Wójta Gminy Goleszów trafiły do uczestników przybyłych z Zebrzydowic, Goleszowa oraz  Cisownicy.

3/ W kategorii „Najliczniejsza grupa zorganizowana”: puchar ufundowany przez Honorowego Prezesa Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie  zdobyła grupa reprezentująca Klub Żeglarski PTTK „Sternik” działająca przy w/w Oddziale. 

Wyróżniono również rajdowych juniorów:

4/ W kategorii „Rajdowego Juniora”, czyli najmłodszego rowerzysty, który samodzielnie pokonał  trasę nagrody rzeczowe otrzymali dwaj  Juniorzy: Sebastian Pieczonka oraz Mateusz Zielke.

5/W kategorii „Najmłodszy  uczestnik  rajdu” słodką niespodziankę wręczono 2,5 letniemu Radkowi Pawlik (rocznik 2016), który przejechał trasę wraz z ojcem i dziadkiem.

Wszystkie zespoły uczestniczące w grze terenowej odszyfrowały prawidłowo hasło „W plenerze najlepiej na rowerze” i otrzymały drobne upominki ufundowane przez Gminę Goleszów.

Piękną pamiątką z tego sympatycznego rowerowego wydarzenia oprócz wspomnień pozostaje niewątpliwie ładny okolicznościowy proporczyk, który wszyscy uczestnicy otrzymali w ramach świadczeń.  

Należy zaznaczyć, że rajd mógł być  zrealizowany dzięki życzliwej pomocy następujących instytucji oraz firm:

Urząd Miejski Cieszyn

Urząd Gminy Goleszów

Mondelez Polska Oddział Cieszyn   

i innych

oraz dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną organizację oraz obsługę tego wydarzenia.

                                                                                                     Zbigniew Pawlik

                                                                                       Prezes TKK PTTK „Ondraszek”

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.